Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Ciepło i prąd z biogazu

Ciepło i prąd z biogazu
11.02.2009, o godz. 9:35
czas czytania: około 2 minut
0

PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wlkp. będzie produkował energię elektryczną i cieplną z biogazu, który powstaje na terenie oczyszczalni ścieków. Spółka rozstrzygnęła przetarg, podpisała umowę z wykonawcą i przekazała już plac budowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Układ kogeneracyjny powstanie na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie.

– Część biogazu jest wykorzystywana na miejscu w kotłowniach do produkcji ciepła i dalej służy do ogrzewania pomieszczeń administracyjno – socjalnych na terenie oczyszczalni, ale także do podgrzewania osadu w procesie fermentacji. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć spalana w tzw. pochodni. Wyliczyliśmy, że miesięcznie nie wykorzystujemy biogazu na kwotę 50 tysięcy złotych. Teraz chcemy go zagospodarować w całości – mówi Jacek Nasiadek, prezes PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszy przetarg na budowę układu kogeneracyjnego nie został rozstrzygnięty m.in. z tego powodu, że oferty wykonawców znacznie przekraczały kwotę założoną w budżecie PWiK Wodkan SA. Spółka ogłosiła drugi przetarg, wygrała go krakowska firma, która podobne obiekty buduje w całym kraju.

– Zabudowa układu kogeneracyjnego, który produkując w skojarzeniu energię cieplną i elektryczną na bazie energii chemicznej zawartej w biogazie, a powstającej w czasie fermentacji osadów ściekowych, pozwoli zaopatrywać oczyszczalnię w energię elektryczną oraz ciepło. Oznacza to, że oczyszczalnia będzie samowystarczalna. To druga po Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym SA spółka z Grupy Kapitałowej Holikom, która będzie produkować ciepło i prąd – wyjaśnia Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– To taka inwestycja pod klucz, mała kogeneracja na oczyszczalnię ścieków. Na terenie oczyszczalni w Rąbczynie mają być zamontowane urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. – mówi Stanisław Krakowski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wodkan SA miałby dodatkowe przychody z produkcji energii elektrycznej z biogazu.- Energia elektryczna byłaby wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, a spółka nie musiałaby kupować już energii, ewentualna nadwyżka byłaby sprzedawana. Na terenie oczyszczalni powstanie budynek technologiczny i dwa kogeneratory – dodaje Jacek Nasiadek, prezes spółki Wodkan SA.

W Południowej Wielkopolsce byłaby to pierwsza tego typu inwestycja.

– Jak działa taki układ? Biogaz kierowany jest do silników sprzężonych z generatorami energii elektrycznej. Gaz przed zasilaniem silników jest oczyszczany. Ciepło odbierane z układu chłodzenia silnika oraz spalin, przekazywane będzie do węzła cieplnego Oczyszczalni i rozdzielone do procesów technologicznych oraz CO. – wyjaśnia Małgorzata Gregorek, dyrektor techniczny w spółce Wodkan SA.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 16 miesięcy – czyli do połowy 2010 roku.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024