Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Co oznacza dla odpadów rok 2030? Konferencja "Kompleksowa gospodarka odpadami"

Co oznacza dla odpadów rok 2030? Konferencja
Katarzyna Błachowicz
05.09.2017, o godz. 19:01
czas czytania: około 4 minut
0

Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi podporządkowane koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym muszą uwzględniać wybór tylko takich instalacji, które pozwolą osiągnąć założone cele.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Obowiązujący w Unii Europejskiej kierunek rozwoju wyznacza koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady stają się źródłem surowców powodując większą oszczędność zasobów pierwotnych. Przyszłe cele w zakresie gospodarowania odpadami wynikać będą z projektowanych przepisów GOZ, które w latach 2020-2030 przewidują znaczący wzrost poziomów recyklingu odpadów komunalnych:

  • poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji surowcowych – minimum 50% ich masy do 2020 r.,
  • udział masy termicznie przekształcanych odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów komunalnych nie może przekraczać 30%,
  • do 2025 r. recyklingowi powinno być poddawane 60% odpadów komunalnych,
  • do 2030 r. recyklingowi powinno być poddawane 65% odpadów komunalnych,
  • redukcja składowania odpadów komunalnych do maksymalnie 10% do 2030 r.,
  • zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów, aby nie było składowanych w 2020 r. więcej niż 35% masy tych odpadów w stosunku do wytworzonych w 1995 r.

– Cele w zakresie gospodarowania odpadami wynikać będą z projektowanych przepisów gospodarki o obiegu zamkniętym, które w latach 2020-2030 przewidują znaczący wzrost poziomów recyklingu odpadów komunalnych – mówi dr Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej. – A z tym wiąże się realizacja inwestycji i ich zasadność, którą należy rozważać poprzez możliwości realizację przez nie celów GOZ dostosowanych do ilości wytwarzanych odpadów przy jednoczesnym uwzględnieniu kosztów tych inwestycji – jak zaznacza den Boer.

Ile mamy odpadów? Więcej niż wynika z danych

W jakim kierunku powinna zmierzać gospodarka odpadami? W celu właściwego zaplanowania i zarządzania systemem gospodarki odpadami komunalnymi niezbędne są wiarygodne dane o ilość i rodzaju wytwarzanych odpadów komunalnych. Według Agnieszki Ciechelskiej z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w Polsce, oficjalne dane są zaniżone. Wynika z nich, że ilość odpadów wytworzonych sukcesywnie spada, mimo rosnącego PKB (rzędu 3-4% rocznie) i przy nieznacznym spadku ilości ludności (od 2010 r. liczba ludności w Polsce spadła o około 100 tys.). Szacuje się, że ilość wytworzonych odpadów komunalnych w roku 2030 powinna wynosić 14-15 mln ton.

Czy trzeba budować kolejne instalacje?

Jak zauważa Ciechelska dla właściwej realizacji celów powinny być odpowiednio dobrane instalacje w odniesieniu sposobu przetwarzania odpadów oraz ich wydajności. Polska  do 2014 r. dysponowała  sortowniami o wydajności 15,5 mln ton,  możliwości przerobowych instalacji MBP i kompostowni na poziomie 14,4 mln ton (w tym 9,4 mln ton mocy przerobowych części mechanicznej) oraz możliwością spalania paliw alternatywnych w ilości 1,5 mln ton (1,1 mln ton – ilość spalana) rocznie i łączną (inwestycji zrealizowanych i w budowie) wydajnością spalarni odpadów komunalnych w ilości 1 mln ton rocznie.

Maksymalna ilość wytworzonych odpadów surowcowych w Polsce w 2030 r. będzie wynosić 5,4 mln ton (przy wytworzeniu 15 mln ton odpadów komunalnych). Cele do zrealizowania wskazują na konieczność recyklingu materiałowego 2-4 mln ton. Zatem z wyliczeń Agnieszki Ciechelskiej zrealizowane inwestycje wykazują minimum dwukrotną nadwyżkę w stosunku do zapotrzebowania.

Poziomy od osiągnięcia

W Polsce poziom selektywnej zbiórki był dotąd niski (ok. 17 kg/M w 2015 r., przy średniej dla UE-28 ok. 60 kg/M rok). Wprowadzenie jednolitego systemu zbiórki ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu, w tym organicznego selektywnie zbieranych bioodpadów. Jest to niezbędne dla osiągnięcia proponowanych w ramach GOZ wymogów w zakresie recyklingu i ograniczenia składowania odpadów komunalnych do roku 2030.

– Do przetwarzania selektywnie zbieranych bioodpadów powinny być w pierwszej kolejności wykorzystywane istniejące RIPOK-i „na zielone” oraz części biologiczne instalacji MBP – wyjaśnia Emilia den Boer.  A efektem przetwarzania tych odpadów powinien być wysokiej jakości kompost, który po spełnieniu określonych wymogów będzie już jako produkt wprowadzany na rynek. Jednocześnie den Boer wskazuje na problem natury prawnej. -Wdrożenie jednoznacznych krajowych uregulowań dotyczących minimalnych wymogów przetwarzania bioodpadów kuchennych jest bardzo pożądane i niezwłocznie powinny zostać podjęte działania w tym zakresie. W przeciwnym razie pojawią się rozbieżne interpretacje zawiłych rozporządzeń UE i określanie zróżnicowanych wymogów przez powiatowe organy inspekcji weterynaryjnej. – apeluje.

Agnieszka Ciechelska wykazała, że  dobór realizowanych instalacji w Polsce jest niestety często przypadkowy nieuwzględniający efektywności kosztowej w ujęciu makroekonomicznym. Patrząc na cele do osiągnięcia do 2030 r. wraz z wdrażaniem koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym należałoby zracjonalizować cały system gospodarki odpadami.

Między innymi te zagadnienia zostały poruszone podczas XXI Konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami”, którą w dniach 5-7 września w Janowie Podlaskim zorganizowała firma Abrys.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024