Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Energetyka wiatrowa – czas na nowe otwarcie

Energetyka wiatrowa – czas na nowe otwarcie
ml
20.06.2017, o godz. 11:15
czas czytania: około 3 minut
0

Sektor energetyki wiatrowej spotkał się w Serocku na targach i konferencji zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Połowa nowych mocy wytwórczych zainstalowanych w Europie w ubiegłym roku, to te wykorzystujące siłę wiatru. Energetyka wiatrowa wykazała się więc nie tylko największym przyrostem mocy wśród wszystkich OZE, ale i w ogóle wśród wszystkich źródeł z jakich tylko ludzkość potrafi wytwarzać energię elektryczną.

W sumie w 2016 roku Unia Europejska wzbogaciła się o 12,5 GW wiatraków. Sporo nowych instalacji powstało też jednak w innych odnawialnych technologiach – w fotowoltaice 6,7 GW, w biomasie 1 GW, a w dużej energetyce wodnej ponad 600 MW. Warto pamiętać o tych liczbach, kiedy zastanawiamy się skąd wziąć tani i niezawodny prąd w gniazdkach nad Wisłą.

– Tymczasem w Polsce udział energii OZE w krajowym zużyciu energii wzrósł zaledwie o 0,01% przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Wynika to z dramatycznego zahamowania tempa rozwoju nowych inwestycji OZE w Polsce. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW, a elektrowni wiatrowych o zaledwie 5,82 MW. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 roku moc zainstalowana elektrowni wiatrowych według URE wzrosła o 850 MW – wyjaśnia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Lokalny łańcuch dostaw

Sukces i potencjał kraju są wyraźnie widoczne, ale dalszy rozwój branży OZE wymaga odpowiedniej polityki na poziomie unijnym i krajowym. Według prognoz do 2030 roku w Polsce może powstać 10 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej (na lądzie i morzu), co pociągnie za sobą dalsze inwestycje w lokalny łańcuch dostaw.

Polski rząd, podobnie jak rządy wszystkich innych państw europejskich, stoi przed ogromnymi wyzwaniami –  musi zadbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezbędne dla rozwoju gospodarczego sprostać zobowiązaniom międzynarodowym w zakresie polityki klimatycznej, a także oczekiwaniom społecznym. Na naszych oczach zapadają fundamentalne decyzje, od których zależeć będzie jakość życia wszystkich Polaków i Europejczyków- zaznacza J. Gajowiecki.

Rozsądny miks energetyczny

W polskich warunkach klimatycznych rozsądny miks energetyczny powinien opierać się na różnych źródłach wytwórczych, które będą się nawzajem uzupełniały. Wiatraki, które oczywiście są nam w PSEW najbliższe, niezmiennie potwierdzają swoją przydatność dla KSE.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że w systemie jest więcej miejsca dla OZE i to zarówno dla posiadających pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych, jak i dla innych źródeł. Jest to tym ważniejsze, że zużycie energii elektrycznej w ostatnich latach w Polsce rośnie szybciej, niż chciałaby tego krajowa produkcja.

– Konkluzje i wnioski, które wypracujemy wspólnie podczas Konferencji i Targów PSEW stanowią początek konsultacji publicznych zapowiedzianych przez rząd zmian w Ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz Ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Jesteśmy przekonani, że będzie to nowe otwarcie na dialog. Dziękuję polskiemu rządowi za zapowiedź nowego otwarcia dla branży wiatrowej w Polsce, deklarację dalszej współpracy oraz zaproszenie do udziału w kształtowaniu polityki energetycznej Polski – dodaje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024