Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Hektary zieleni w Bytomiu

Hektary zieleni w Bytomiu
Dominik Szymański
16.08.2017, o godz. 14:43
czas czytania: około 2 minut
0

30 hektarów poprzemysłowych terenów zamierza odzyskać dla mieszkańców samorząd Bytomia. Na pohutniczych hałdach, nieużytkach porzuconych przez kopalnie i zakłady przemysłowe, powstać mają tereny zielone, rekreacyjne i sportowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Miasto Bytom przygotowało unijny projekt “Rewitalizacja terenów poprzemysłowych dzielnic Szombierki i Łagiewniki w dolinie rzeki Bytomki”. Wartość jego realizacji ocenia się na 30 milionów złotych.  25 milionów pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Miasto korzysta przy tym przedsięwzięciu z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przez Szombierki i Łagiewniki

To właśnie Bytomka wyznaczać będzie główną oś zielonej przebudowy dzielnic Szombierki i Łagiewniki. Rzekę tę kiedyś zasilały źródła naturalne, które dziś – wskutek szkód górniczych – zniknęły. Wody zanieczyszczonej Bytomki pochodzą głównie z różnego rodzaju kanałów spustowych. Na znacznym terenie rzeka płynie przez tereny poprzemysłowe. Swój bieg kończy w Gliwicach, wpadając do Kłodnicy. Objęte rekultywacją zostaną obszary wzdłuż rzeki – sąsiadujące z zabytkową Kolonią Zgorzelec i ciągnące się po dzielnicę Łagiewniki. W przeszłości w tym rejonie istniała Huta Zygmunt, a pod ziemią węgiel kopalnia Szombierki. Efektem jest deformacja gruntów i ich zanieczyszczenie odpadami poprzemysłowymi.

Wykonawca wyłoniony

Do tej pory Bytom – przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zrewitalizował ponad hektar terenu nad rzeką – na pograniczu dzielnicy Szombierki i sąsiedniej Rudy Śląskiej. Wspólnie z Zabrzem przygotowano także projekty, które mają przywrócić przyrodzie i mieszkańcom najbardziej zdegradowane miejsca.

Teraz inwestycje mają pójść znacznie szerzej. Bytomski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który prowadzi postępowanie inwestycyjne, kończy właśnie ustalenia z wykonawcą dotyczące należytego zabezpieczenia wykonania umowy oraz polisy ubezpieczeniowej. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie przedsięwzięcia rozpoczął się wiosną. W ubiegłym tygodniu bytomski magistrat zapowiedział, że wobec zakończonej już procedury odwoławczej OSiR do końca sierpnia podpisze umowę z wykonawcą prac, czyli bytomską firmą AGC. Wartość umowy to  24,3 mln zł.

Prace trwać będą do końca 2019 roku. Wykonawca przeprowadzi w dolinie Bytomki rekultywację techniczną i biologiczną terenu. Aby całość mogła długo przetrwać w stanie możliwie zbliżonym do naturalnego, będzie musiał m.in. odpowiednio dobrać gatunki nowych roślin, odporne na zanieczyszczenia gleby czy powietrza.

Na rekultywowanym gruncie powstaną obiekty sportowe, ścieżki rowerowe i piesze oraz mała architektura. Rekreacji służyć mają ogólnodostępne boiska pokryte trawą, cztery pięciostanowiskowe siłownie plenerowe oraz sześciokilometrowa terenowa ścieżka rowerowa MTB.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024