Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Innowacyjny zakład paliw syntetycznych otwarty w Bogumiłowie

Innowacyjny zakład paliw syntetycznych otwarty w Bogumiłowie
ml
06.12.2016, o godz. 15:53
czas czytania: około 2 minut
2

W Bogumiłowie k. Kleszczowa (woj. łódzkie) otwarty został Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z bioetanolu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Spółka Ekobenz opracowała innowacyjną technologię wytwarzania biokomponentu w postaci biowęglowodorów ciekłych w procesie konwersji katalitycznej z alkoholu etylowego. Firma wykorzystała rozwiązania technologiczne, które powstały w jej laboratorium.

Zamiast dodatku

Technologię opracowali: Stanisław Jabłoński i Waldemar Zaniuk – dziś we władzach spółki Ekobenz oraz Dobiesław Nazimek – dziś profesor na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Technologia polega na tym, że etanol (alkohol etylowy) „gorzelniany” – o stężeniu 92 proc. lub „przemysłowy” – o stężeniu 96 proc. (pospolicie zwany „spirytusem”) – w obecności katalizatora, w temperaturze około 300 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem około 20 barów – jest odwadniany, a potem rozpoczyna się synteza węglowodorów o parametrach identycznych, jak uzyskiwane z paliw kopalnych, na przykład z ropy naftowej.

Dzięki zastosowaniu powyższej metody, z melasy, celulozy albo ziarna zbóż będzie powstawać benzyna, olej napędowy i metan. Wartość energetyczna takiej „neobenzyny” wynosi 43 megadżuli na kilogram. W odróżnieniu od już istniejących tzw. biopaliw, dostępnych na polskim rynku, „neobenzynę” można stosować w charakterze paliwa samoistnego, a nie „dodatku”, wymagającego mieszania z innymi substancjami. Planowana wielkość produkcji zakładu w Bogumiłowie wynosi 22 500 ton paliw syntetycznych z etanolu rocznie.

Koszt wybudowania nowego zakładu wyniósł około 90 mln zł, z czego ponad 20 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Dzięki inwestycji ma zwiększyć się zatrudnienie z 26 (docelowo) do 85 osób.

Innowacja na skalę światową

– Państwa przedsięwzięcie jest innowacyjne na skalę światową i będzie wykorzystywać unikatowe technologie stworzone dzięki pracy polskich naukowców. Tego typu przedsięwzięcia odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu konkurencyjności nasze gospodarki – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, podczas otwarcia zakładu.

– W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wyznaczyliśmy nowe podejście do roli przedsiębiorstw w polskiej gospodarce. Tworzymy dla nich prowzrostowe otoczenie prawno-instytucjonalne. Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom polskie firmy, w tym również Ekobiznes, otrzymają nowe bodźce, które wzmocnią ich siłę oraz pozwolą na ich dynamiczny i długofalowy rozwój – dodał J. Kwieciński.

W uroczystym otwarciu zakładu uczestniczyli między innymi: sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju – Jerzy Kwieciński, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, a także przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych – ze starostą bełchatowskim – Waldemarem Wyczachowskim i wójtem gminy Kleszczów – Sławomirem Chojnowskim. Stawili się również licznie przedstawiciele branży paliw płynnych.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


.

Komentarz #1622 dodany 2016-12-09 11:01:03

Brawo!!


Jack

Komentarz #3016 dodany 2017-02-18 22:43:53

Gratulacje !!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024