Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jan Szyszko: za smog w Polsce odpowiedzialna jest poprzednia władza

Jan Szyszko: za smog w Polsce odpowiedzialna jest poprzednia władza
jwo
26.01.2017, o godz. 22:09
czas czytania: około 3 minut
4

To poprzedni rząd jest odpowiedzialny za nierozwiązanie problemu smogu w Polsce - twierdzą przedstawiciele obecnego składu Ministerstwa Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Jako jeden z argumentów, resort środowiska podaje, że już raport NIK o jakości powietrza w latach 2008-2013 informował, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.

Ówcześnie rządząca koalicja, jak zapewnia MŚ, nie podjęła działań naprawczych w tej kwestii. – Zamiast wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, stawiała na import pochodzących zza wschodniej granicy paliw niskiej jakości – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska.

Poprzedni rząd nie podjął skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce – mówi ministerstwo. Wśród błędów wymienia m.in. brak odpowiednich rozporządzeń wprowadzających normy jakości dla kotów oraz paliw stałych. To kwestia, którą w ramach obecnego rządu zajął się zespół przy Ministerstwie Rozwoju dowodzony przez Mateusza Morawieckiego.

Obecnie hasło, które przede wszystkim przyświeca działaniom Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to „Dobre paliwo w dobrym kotle”.

– Nasz węgiel jest dobrej jakości, a Polska jest jednym z największych producentów kotłów na paliwa stałe w Europie – zaznacza minister Szyszko.

Zarzuty o dezinformację

Dzisiaj zwłaszcza politycy PO i PSL dezinformują społeczeństwo, a problem smogu próbują ubierać w szaty polityczne – twierdzą przedstawiciele MŚ.

– Pan Gawłowski (Stanisław Gawłowski, polityk PO, wiceminister środowiska w latach 2007-2015 – red.) mówił ostatnio, że ma świetny pomysł walki ze smogiem, a mianowicie ustawę ws. smogu – mówi Paweł Mucha, rzecznik resortu.

– Przyznam, brzmi to jak żart. Pragnę przypomnieć: Pan Gawłowski pełnił funkcję wiceministra środowiska prawie dwie kadencje. To chyba za krótko, żeby móc przedstawić konkretne rozwiązania prawne przyczyniające się do walki ze smogiem – ocenił Paweł Mucha.

Zaniedbania w samorządach i nadzieja w geotermii

Również w samorządach miały miejsce wieloletnie zaniedbania, o których politycy PO i PSL próbują dzisiaj zapomnieć – czytamy w oficjalnym oświadczeniu ministerstwa.

Przedstawiciele MŚ podkreślają, że do zadań samorządów należy m.in. planowanie przestrzenne, które, według oceny obecnego składu, zostało za poprzedniej kadencji mocno zaniedbane.

– Przykładem może być Warszawa, gdzie niektóre kliny i korytarze napowietrzające zostały zabudowane. Smog utrzymuje się tam przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli nie ma odpowiedniego ruchu powietrza – twierdzi ministerstwo.

Resort środowiska wrócił także do kwestii obcego kapitału, który “przejął w Polsce główne sieci ciepłownicze”. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

– Przykładem zaniedbań poprzedniego rządu jest również sytuacja jaka miała miejsce w Warszawie, gdzie w 2000 r. miejskie ciepłownie sprzedano za blisko 240 mln dolarów zagranicznej firmie. Firma ta miała zmodernizować systemy ciepłownicze, by były bardziej ekologiczne, ale tego nie zrobiła. Mimo tego w 2012 r. warszawska ciepłownia została odkupiona przez ówczesny rząd za kwotę niemal 3 mld zł – powiedział minister Szyszko.

W opinii ministra Szyszko m.in. w Toruniu w walce ze smogiem mogłaby pomóc geotermia. Według oceny ministerstwa, jeden otwór wydobywczy geotermii w tym mieście mógłby zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla ok. 200 tys. mieszkańców, a w okresie silnych mrozów zapotrzebowanie na ciepło dla blisko 20 tys. osób. Jednak obecnie projekt ten nie może się rozwijać, gdyż elektrociepłownią w Toruniu zarządza francuska firma – mówią przedstawiciele MŚ.

Raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli w 2014 r. w swoim raporcie z kontroli dot. ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami, alarmowała, że Polska od lat nie spełnia standardów jakości powietrza, które są określone w prawie unijnym.

W ocenie NIK organy władzy publicznej działały nieskutecznie w sferze ochrony powietrza, nie zapewniając dostatecznej ochrony ludzi i środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami jego zanieczyszczenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


czytelnik

Komentarz #2523 dodany 2017-01-27 08:49:53

Jeśli żaden z poprzednich rządów nie zajmował się sprawami zanieczyszczonego powietrza to skąd przypisanie odpowiedzialności poprzedniemu rządowi? Po co w ogóle stwierdzenie, że ktoś czegoś nie zrobił - jest problem to należy opracować strategię jeśli nie nie została dotychczas opracowana. Zasadniej jest stwierdzić: realizujemy, podejmujemy problem - ma to pozytywny wydźwięk. Biadolenie i wskazywanie palcami - to już jest politykierstwo. Panie ministrze - geotermia, Wyższa Szkoła Medialna w Toruniu, Toruń, Rospuda ....

Theo

Komentarz #2606 dodany 2017-01-30 08:07:27

czytelnik napisał/a:

Jeśli żaden z poprzednich rządów nie zajmował się sprawami zanieczyszczonego powietrza to skąd przypisanie odpowiedzialności poprzedniemu rządowi? Po co w ogóle stwierdzenie, że ktoś czegoś nie zrobił - jest problem...

Zgadzam się Pan Minister Szyszko zapomniał, że już dwukrotnie wcześniej był Ministrem ds.. Środowiska - czyli też przyczynił się do tych zaniedbań. Samorządy od lat wskazywały, że ustawa Prawo ochrony środowiska nie daje, żadnych skutecznych narzędzie do walki z tzw. "niską emisją". Dopiero zmiany wprowadzone w II poł. 2015 r. dały możliwość wprowadzania skutecznych działań.


PG

Komentarz #2600 dodany 2017-01-30 06:36:26

Nikt nie wprowadził norm dla węgla i nie wprowadzi. Po wprowadzeniu norm dla węgla okażę się, że to polski węgiel nie spełnia norm. Nawet Ukraińcy nie chcieli polskiego węgla do swoich elektrowni bo jest za slaby. Smog powoduje głównie niska emisja, czyli palenie śmieci w domowym piecu. W Warszawie gdzie panuje zabudowa domków jednorodzinnych oraz w podwarszawskich miejscowościach nie da się oddychać i czuć smród palonych śmieci. Dym wydobywający się z kominów ma kolory tęczy.


amon

Komentarz #2605 dodany 2017-01-30 07:43:50

Wina Tuska

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024