Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Kraków: rusza budowa Lamusowni

Kraków: rusza budowa Lamusowni
29.04.2010, o godz. 8:57
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszają prace przy budowie Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów. Pierwsze w Krakowie centrum recyklingu wzorowane na takich obiektach działających w Europie Zachodniej funkcjonować będzie przy ulicy Nowohuckiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów, popularnie zwany Lamusowanią to miejsce czasowego magazynowania odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłego kosza. Pierwszy taki obiekt w Krakowie powstaje przy ulicy Nowohuckiej. Planuje się, że prace budowlane będą trwały niecały rok. Lamusownia, której budowa zostala dofinansowana w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG i NMF, rozpocznie działalność w marcu 2011 roku.

Koncepcja technologiczna centrum recyklingu przewiduje gromadzenie 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. Przewiduje się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne – świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje. – Ten rodzaj odpadów będzie gromadzony w specjalistycznych beczkach i kontenerach, które umieszczone będą w Punkcie Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych w budynku administracyjnym Lamusowni – zapewnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pozostałe odpady składowane będą w kontenerach znajdujących się pod zadaszoną rampą na placu.

Krakowska Lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenia miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024