Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Minister Jan Szyszko podpisał nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów

Minister Jan Szyszko podpisał nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów
jwo
04.01.2017, o godz. 9:00
czas czytania: około 2 minut
10

Minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister Sławomir Mazurek i Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Magda Gosk złożyli swoje podpisy pod rozporządzeniem ws. sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Akt wejdzie w życie 1 lipca 2017 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Przypominamy, że jedną z najważniejszych nowości zawartych w rozporządzeniu jest dodanie do wszystkich grup odpadów zbieranych selektywnie frakcji biodegradowalnej oraz uniemożliwienie zbierania odpadów w podziale na „suche” i „mokre”.

W myśl rozporządzenia, selektywnie zbierać będziemy zatem odpady: papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Stanie się tak gdyż, jak czytamy w uzasadnieniu, „aktualnie gminy organizują samodzielnie system selektywnego zbierania odpadów komunalnych niejednokrotnie ustanawiając podział na odpady „mokre – suche”. Taki sposób selektywnego zbierania nie daje dobrej jakości surowca”.

Natomiast w wyniku konsultacji publicznych doprecyzowano wymagania dla pojemników i worków, w których będą zbierane odpady komunalne, a także wymóg zbierania odpadów z tworzyw sztucznych i metali w jednym pojemniku lub worku. Odpady metali (w tym odpady opakowaniowe z metali), odpady tworzyw sztucznych (w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych) oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca tego roku. Na oznaczenie pojemników w myśl nowych zasad (jeśli obecnie nie są oznaczone poprawnie) przewiduje się okres 6 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, zaś na całkowitą wymianę – 5 lat. Natomiast umowy na odbiór odpadów, które zostały lub zostaną zawarte do 1 lipca, mogą być oparte na starych zasadach, jednak ich termin nie może być dłuższy niż do 30 czerwca 2021 r.

Pełny tekst rozporządzenia dostępny jest TUTAJ.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (10)


; /

Komentarz #2369 dodany 2017-01-04 12:44:16

chore nie tędy droga

Piotr Barczak

Komentarz #2370 dodany 2017-01-04 14:56:12

; / napisał/a:

chore nie tędy droga

a ktoredy?


Bruno

Komentarz #2371 dodany 2017-01-04 15:55:25

Panie Piotrze, Pan zostawi spalarniowca / MBPowca w jego świecie :) Już się nie mogę doczekać efektów tego rozp.! Mało tego - powinno być obligo na GPS / RFID i dynamiczne ważenie. Skończyłyby się patologie. Krótko przytrzymać nieruchomości jednorodzinne (sorry - ale jesteście łatwo namierzalni) i starać się wdrażać mini-pszoki.


; /

Komentarz #2372 dodany 2017-01-05 14:00:14

Po co narzucać kolor na całe pojemniki ? pewnie większość koszy w Polsce do wymiany, trzeba było wprowadzić oznaczenie kolorami np. do 10-20% dla wszystkich. Branża pojemnikowa sobie zarobi. GPS oczywiście ale to gminy muszą zacząć lepiej kontrolować a nie udawać że nic się nie dzieje, wprowadzić obowiązkowe KPO itp. I edukacja ludzi. Najważniejsza segregacja u źródła, a następnie instalacje, RFID to lekka przesada podstawowe pytanie kto za to zapłaci ? my wszyscy, każdy kowalski u nas funkcjonował podział na zmieszane, suche, szkło i bio kolejny pojemnik jest zbędny rozumiem, że zmiana zadowoli tych gdzie zbiórka podzielona jest tylko na SUCHE i MOKRE i tutaj się zgodzę. na razie tyle w temacie ; )

Bruno

Komentarz #2375 dodany 2017-01-05 14:52:12

; / napisał/a:

Po co narzucać kolor na całe pojemniki ? pewnie większość koszy w Polsce do wymiany, trzeba było wprowadzić oznaczenie kolorami np. do 10-20% dla wszystkich. Branża pojemnikowa sobie zarobi. GPS...

skoro niezbyt bogata gmina jak Kielce może mieć RFID to i inne gminy mogą... Przy transparentności systemu i dobrej jakości wysegregowanego surowca ceny za usługi będą niższe.


Bartosz

Komentarz #2373 dodany 2017-01-05 14:17:38

czy to znaczy, że zbiórka bioodpadów jest obowiązkowa dla wszystkich gmin zarówno miejskich jak i wiejskich od 01.01.2018 r. ?

Bruno

Komentarz #2374 dodany 2017-01-05 14:50:51

Bartosz napisał/a:

czy to znaczy, że zbiórka bioodpadów jest obowiązkowa dla wszystkich gmin zarówno miejskich jak i wiejskich od 01.01.2018 r. ?

W zależności jak podpisana umowa z firmą wywozową Panie Bartoszu. Napisałbym najwcześniej od 2018... Myślę, że w praktyce gminy pewnie będą obchodziły ten wymóg i bio będzie zbierane wyłącznie w zabudowie niskiej. A w wysokiej na osiedle 1 pojemnik 120 l :)


Marian Stolecki

Komentarz #2376 dodany 2017-01-08 18:39:16

Na przestrzeni czterech dekad dokonywałemłem licznych badań i praktycznych analiz w zakresie gospodarki odpadami.Departament Gospodarki Odpadami w poprzedniej kadencji w wielu kluczowych kwestiach nie sprostał oczekiwanym wyzwaniom reformatorskich kierunków i trendów w zagospodarowywaniu odpadów,w przeciwieństwie do wiodących w tym zakresie krajów Unii Europejskiej, niestety działalność decyzyjna obecnego kierownictwa nie napawa optymizmem, czego przykładem jest wydanie Rozporządzenia w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji.Nie uwzględniono opinii fachowców z branży w tym praktyków,którzy sprzeciwiali się irracjonalnym rozwiązaniom zawartym w przedmiotowym rozporządzeniu.Uważam że nie dokonano rzetelnej analizy w tym pod kątem wprowadzonych modelowych rozwiązań w krajach gdzie uzyskano satysfakcjonujące wyniki, uzyskane poprzez wieloletnie praktyczne doświadczenia.Jednym z przykładów może być Norwegia (polecam zapoznanie). Nie pochylono się nad rozważeniem systemu w którym selektywna zbiórka materiałów opakowaniowych mogła być utworzona i finansowana przez producentów opakowań a środki finansowe pochodziłyby od konsumentów.a firma producencka przekazywałaby te środki na odzyski i recykling powstających po zużytych opakowaniach odpadach.Wymagania narzucone w nowym rozporządzeniu znacznie podrożą koszt odbioru odpadów który oczywiście poniesie Kowalski.Jestem przekonany że "radosna twórczość" resortu MŚ nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów.Wielu ludzi z branży twierdzi że wprowadzenie nowych zasad wiąże się albo z niekompetencją lub luźnym podejściem do problemu, albo z lobbingiem producentów pojemników.Podczas zmieniających się ekip rządowych były oczekiwania ludzi z branży że może znajdzie się ktoś w w nowym rozdaniu z innym nowatorskim otwarciem na problem gospodarki odpadami. Uważam że jak dotąd jest to czekanie na Godota.

bruno

Komentarz #2377 dodany 2017-01-09 00:11:38

Marian Stolecki napisał/a:

Na przestrzeni czterech dekad dokonywałemłem licznych badań i praktycznych analiz w zakresie gospodarki odpadami.Departament Gospodarki Odpadami w poprzedniej kadencji w wielu kluczowych kwestiach nie sprostał oczekiwanym wyzwaniom reformatorskich kierunków i...

Absurd... w czasie jaki przewiduje rozporządzenie pojemniki ulegną naturalnemu zużyciu!

Marek

Komentarz #2378 dodany 2017-01-18 20:32:49

bruno napisał/a:

Absurd... w czasie jaki przewiduje rozporządzenie pojemniki ulegną naturalnemu zużyciu!

To nie jest absurd bo pojemników trzeba będzie postawić więcej, a obecnie z powodzeniem stosowany jest system dwu pojemnikowy z podziałem na odpady mokre i suche.Wszystko zależy od możliwości sortowania odpadów na instalacji. Ponadto podrożeje koszt transportu.Zbyt wielu wysnuwa wnioski na podstawie teorii a opinie praktyków są często nie brane pod uwagę Panie "bruno".

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024