1 / 8

Gmach Urzędu Marszałkowskiego w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od ubiegłego roku. Zeszłoroczny rezultat pracy około 150 tysięcy pszczół to ponad 30 litrów miodu.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

Gmach urzędu marszałkowskiego w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od ubiegłego roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu – który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami – promowana jest idea hodowli tych pożytecznych owadów w miastach.

– Pszczoły dobrze zadomowiły się na dachu naszego urzędu i zaadaptowały do miejskich warunków. Liczymy, że więcej podobnych pasiek pojawi się również w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania pszczół – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu powstała w maju 2016 r. Składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tys. pszczół. Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Pszczoły spędziły zimę na dachu urzędu. Z powodu niesprzyjającej pogody opuściły ule dopiero w drugiej połowie maja. Teraz pasieka gotowa jest już do miodobrania.

Pierwsze miodobranie odbyło się w lipcu ubiegłego roku. W rezultacie pracy ok. 150 tys. pszczół uzyskano ponad 30 litrów miodu.

Miodobranie to najsłodszy dzień dla pszczelarza – tłumaczy Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką – Rozpoczynamy je od wybierania ramek z ula, odsklepiamy miód, poddajemy go wirowaniu i przecedzamy przez sita. Następnie powinien odstać dwóch-trzech dni i dopiero wtedy przelewamy go do słoików.

Urząd Marszałkowski wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu przygotowuje też szkolenie dla osób zainteresowanych założeniem własnej pasieki w miastach. Podczas spotkania można się dowiedzieć jak przygotować się do rozpoczęcia hodowli i jak właściwie opiekować się pszczołami.

– Promujemy idee hodowli pszczół w miastach. Wspólnie z pszczelarzami chcielibyśmy rozpropagować naszą akcję na szerszą skalę, by podobne pasieki powstawały również w innych częściach regionu, także w ogródkach działkowych, czy przydomowych. Pszczelarstwo to świetne hobby i doskonały sposób na odstresowanie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Toruniu pasiekę posiada także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj