Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nie pal ani nie top. Stwórz ekologiczną Eko-Marzannę!

Nie pal ani nie top. Stwórz ekologiczną Eko-Marzannę!
20.03.2017, o godz. 14:05
czas czytania: około 2 minut
3

Marzanny powstają by ostatecznie pożegnać zimę - i aby tradycji stało się zadość - powinny zostać spalone i wrzucone do wody… Jednak by nie zatruwać środowiska i nie śmiecić, można stworzyć Eko-Marzannę. Takie kukły powstają już w Rzędowie (woj. świętokrzyskie).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Marzanny nie palimy, nie topimy, do RCEE przywozimy!” to hasło organizowanego na przełomie lutego i marca od trzech lat konkursu przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK) w Rzędowie. Jest to międzyprzedszkolny konkurs dla placówek znajdujących się na terenie gmin należących do spółki.

Edukacja ekologiczna przez zabawę

Konkurs „Eko-Marzanna” propaguje recykling jako możliwość pozyskiwania materiałów do tworzenia prac przestrzennych. Dzieci w ramach zabawy wykorzystują odpady z gospodarstw domowych i uczą się pracy zespołowej.

– Odbieramy sygnały od nauczycieli wychowania przedszkolnego, iż zorganizowanie konkursu Eko-Marzanna jest strzałem w dziesiątkę – opowiada Małgorzata Osińska-Maruszewska, koordynatorka konkursu w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie. Dodaje, że dzięki inicjatywie można nauczyć dzieci jak ważne są dla ludzi i środowiska codzienne czynności: segregacja odpadów czy pozyskiwanie surowców wtórnych i późniejsze ich wykorzystanie.

Ta forma edukacji uświadamia dzieciom od najmłodszych lat, że niektóre odpady można ponownie wykorzystywać i robić z nich nowe przedmioty. A efektem konkursu „Eko-Marzanna”, jest wystawa prac w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Służy ona promowaniu idei recyklingu i inspiruje innych do podejmowania podobnych działań ekologicznych.

Najlepsze Eko-Marzanny 2017

W tym roku w Rzędowie do rywalizacji stanęły 24 Marzanny wykonane z odpadów. W konkursie wzięły udział prace z 24 placówek przedszkolnych z 13 gmin.

– Jury konkursowe, jak co roku i tym razem miało ciężkie zadanie – mówi Małgorzata Osińska-Maruszewska.

Kto wygrał w tym roku? Pierwsze miejsce przypadło przedszkolakom z Oleśnicy, drugie – publicznemu przedszkolu w Tuczępach, a trzecie – przedszkolu nr 4 w Staszowie.

 

– Wykonane prace są najlepszym przykładem na to, że nawet z odpadów można zrobić prawdziwe dzieła sztuki – komentuje koordynatorka konkursu Małgorzata Osińska-Maruszewska.

Nie pierwsze takie kukły z odpadów

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przeszkoli. Najwięcej dzieci wzięło udział w organizowanej trzy lata temu, pierwszej edycji konkursu, bo aż 738. Wtedy do konkursu zgłoszono 40 prac z 27 placówek przedszkolnych z 10 gmin.

Uroczyste rozdanie nagród odbywa się podczas pikniku ekologicznego organizowanego w Rzędowie przez ZGOK z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


EkoMama

Komentarz #3554 dodany 2017-03-21 08:46:42

Temat jak najbardziej na czasie! :) Przydałyby się jeszcze inspiracje, z czego stworzyć taką marzannę w wersji eko, gdyż co roku przed takim wyzwaniem staje wielu rodziców przedszkolaków ;))


eWA

Komentarz #45221 dodany 2020-03-04 00:01:32

Z butelek, z gumek, z nakrętek, z kartoników po papierze toaletowym itp.


Komentarz #135611 dodany 2021-03-16 12:30:27

Można napisać jak zrobić taką eko marzannę z jakiego recyklingu można zrobic

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024