Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nowa jakość w zarządzaniu samorządami

Nowa jakość w zarządzaniu samorządami
10.03.2009, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
0

O zarządzaniu projektowym, problemach samorządów w realizacji inwestycji ze środków pomocowych oraz praktycznym aspekcie zarządzania w przedsiębiorstwach rozmawiano podczas seminarium "Project Management w aspekcie rozwoju województwa lubuskiego".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Seminarium odbyło się w Zielonej Górze 5 marca. Patronat nad seminarium objął rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz marszałek województwa lubuskiego, a zorganizował  je Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego, Project Management Instytut Oddział Poznań oraz firma konsultingowa ProjectManagement.Pl. Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Rektor UZ prof. dr hab. Czesław Osękowski oraz marszałek województwa lubuskiego, Marcin Jabłoński wskazali na rolę i znaczenie zarządzania projektowego, wdrażania nowych technologii oraz metod oceny procesów w projektach podejmowanych zarówno przez samorządy terytorialne czy inne jednostki budżetowe, jak i przez przedsiębiorstwa rynkowe, będące pionierami w dziedzinie project manegement.

W samorządowym panelu seminarium przewodniczący Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego Grzegorz Jankowski wskazał na konieczność takiego planowania działań i rozwoju JST, które zachowa spójność i komplementarność strategii rozwojowych na różnych poziomach – od gminy przez powiat, region, województwo, aż do strategii narodowych. Wymienił także najważniejsze problemy, z którymi borykają się samorządy, pozyskujące zewnętrzne środki pomocowe na realizację inwestycji własnych. Do najpoważniejszych z nich zaliczył: zmiany reguł realizacji i rozliczania projektów w trakcie ich realizacji, nadmierne zbiurokratyzowanie wyrażające się w nakładających się na siebie, zbyt licznych kontrolach, opóźnienia w realizacji procedur rozliczania projektów i dokonywania płatności oraz niewyciągnięcie wniosków z doświadczeń poprzednich programów, jak ZPORR w zakresie potrzeb beneficjentów odnośnie poszczególnych obszarów finansowania, zwłaszcza edukacji. Jarosław Kotowski, przedstawiciel Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze opisał problemy związane z przypadkami naruszenia dyscypliny finansów publicznych w procesie realizacji i rozliczania projektów unijnych oraz wskazał praktyczne sposoby zapobiegania tym problemom.

W panelu poświęconym zarządzaniu projektowemu głos zabrali praktycy wdrażający reguły project management w swoich przedsiębiorstwach i w organach JST. Dyrektor Departamentu Rozwoju AQUANET, komunalnej firmy wodociągowej z Poznania, Andrzej Kaziród wykazywał przewagi zarządzania projektowego i struktur macierzowych nad tradycyjną strukturą hierarchiczną, dominującą w organach administracji oraz przedsiębiorstwach komunalnych. Wdrożenie zasad PM w firmie AQUANET przyniosło, jak dowodził, realne korzyści w przejętych od miasta Poznań projektach o wartości ponad 100 mln zł oraz we własnym projekcie firmy o wartości 0,9 mld zł, realizowanym w ramach Funduszu Spójności.

Doświadczeniami we wdrażaniu praktyk PM podzielili się burmistrzowie gminy Murowana Goślina oraz miasta Puszczykowo. 

W wystąpieniach zamykających seminarium prezes ProjectManagement.Pl wskazał podstawowe zasady zarządzania projektowego oraz najważniejsze obszary jego możliwych aplikacji, a Robert Wysocki z Zakładu Zarządzania Strategicznego WEiZ UZ zreferował projekty realizowane przez JST województwa lubuskiego w okresie programowania 2004-2006.

źródło: gorzow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024