Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nowoczesne centrum stolicy

Nowoczesne centrum stolicy
31.03.2009, o godz. 10:26
czas czytania: około 2 minut
0

Prace nad planem miejscowym dla otoczenia Pałacu Kultury i Nauki nabierają tempa. Nowoczesne budynki wysokościowe, połączone z niższymi przestrzeniami handlowymi i usługowymi a przede wszystkim dużo przestrzeni publicznej z elementami wody i zieleni oraz powiększony park Świętokrzyski to rekomendowana przez Miasto możliwość zabudowy pl. Defilad.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Koncepcja planu zakłada stworzenie w ścisłym centrum miasta, w jego sercu, miejsca reprezentacyjnego, dynamicznego, ale także miejsca spotkań. Plac Defilad powinien być otwarty na resztę Warszawy także poprzez szereg przejść dla pieszych na poziomie ziemi. Będzie więcej przestrzeni publicznej i więcej zieleni w porównaniu do obecnie obowiązującego planu.

Zaprezentowane wizualizacje są jedną z wersji zabudowy otoczenia PKiN, która mogłaby być zrealizowana na podstawie koncepcji planu opracowanej przez Miasto. Przy Al. Jerozolimskich zaproponowano bulwar ze szpalerem fontann i miejską zielenią. Obok znalazłaby się zabudowa a między nią powstałaby przestrzeń spacerowa, zadaszona promenada z kawiarniami, sklepami. Obok ronda Dmowskiego powstać mógłby okrągły plac ze szklaną posadzką nad wyjściem ze stacji metra Centrum. Przy nim zaproponowano np. 45-metrowy budynek zdobiący centrum miasta.

Pałacowi Kultury i Nauki towarzyszyłyby budynki wysokie – zwiększające się stopniowo od ul.Marszałkowskiej. Najwyższy poziom jaki dopuszczono to 280-300 metrów. Plac przed PKiN byłby przykryty cienką taflą wody, która uatrakcyjniałaby teren na co dzień, a którą można byłoby spuszczać na czas imprez. Kwestia wieżowca w parku Świętokrzyskim jest otwarta. Z jednej strony, jego powstanie, byłoby korzystne dla budżetu. To kilkadziesiąt milionów, które mogłyby zostać przeznaczone na nowe inwestycje. Z drugiej strony powstaje pytanie czy park nie powinien rozciągać się od Marszałkowskiej do Świętokrzyskiej. Wśród członków Rady Architektów zdania były podzielone mniej więcej po połowie. Warto podkreślić, że w porównaniu z obowiązującym planem przygotowanym w poprzedniej kadencji przestrzeń parkowa jest większa i dociągnięta do ul. Marszałkowskiej. W tamtej koncepcji zabudowane miały być dwa narożniki: ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej oraz Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Plan miejscowy dla tego rejonu Warszawy uchwalony będzie w okresie lat 2009-10.

źródło: um.warszawa.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024