Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Odnawialne źródła są potrzebne polskiej energetyce. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo energetyczne

Odnawialne źródła są potrzebne polskiej energetyce. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo energetyczne
Barbara Krawczyk
16.10.2017, o godz. 18:32
czas czytania: około 3 minut
0

ENVICON 2017. Jakie są oczekiwane zmiany w nowelizacji ustawy o OZE? Jak w najbliższych latach będzie kształtował się polski miks energetyczny? Między innymi na ten temat rozmawiano podczas sesji energetycznej na kongresie Envicon Environment 2017.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konferencję rozpoczął Maciej Kapalski reprezentujący Ministerstwo Energii. W swoim wystąpieniu mówił o rolach odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Należą do nich: bezpieczeństwo energetyczne, stabilne dostawy energii, energia po akceptowalnej ekonomicznie cenie, zwiększenie efektywności wykorzystania energii, a także ochrona środowiska i ochrona zasobów naturalnych.

–  15,85 proc. udziału energii z OZE w miksie energetycznym do roku 2020 – to jedno ze zobowiązań kontekście 2020 r. – powiedział Maciej Kapalski. I dodał, że w miksie energetycznym znajdzie się wiatr, biogaz, biomasa, PV, Hydroenergetyka i geotermia.

Kierunek zmian

Maciej Kapalski mówił też o kierunkach zmian w nowelizowanej ustawie OZE. Należą do nich m.in. wprowadzenie uproszczeń informacyjnych, sprawozdawczych dla wytwórców OZE, deregulacja prowadzonej działalności wytwórczej, dystrybucyjnej, obrotu, magazynowania energii z instalacji OZE.

Ponadto kontynuacja niezbędnych zmian systemowych umożliwiających utworzenie na zasadach rynkowych lokalnych obszarów zrównważonych energetycznie. – Nowelizacja ustawy OZE jest na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Projekt też został wpisany w Wykazie Prac Rady Ministrów UC27 – powiedział Maciej Kapalski.

Z punktu widzenia prawa

Wojciech Andrzejewski, radca prawny z kancelarii Prawnej Piszcz i Wspólnicy mówił o oczekiwanych zmianach w nowelizacji ustawy o OZE.

Planowana jest rekonstrukcja systemu. – Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw opublikowany został 28 czerwca 2017 r. – powiedział Wojciech Andrzejewski i poinformował, że na zmianę tę oczekuje sektor inwestorów, przemysłu i odbiorcy indywidualni.

– Do projektu zgłoszono szereg uwag. To prowadzi do pytania – czy systemowa nowelizacja obecnie obowiązującej ustawy OZE jest potrzebna? – stwierdził Wojciech Andrzejewski.

Instrumenty wsparcia wytwarzania OZE wg obowiązującej ustawy to: podstawowy – aukcje (cena gwarantowana) i wygaszane świadectwa pochodzenia.

Dlaczego obecny system OZE nie działa? Czynników jest kilka, m.in nieprzejrzysty system ze względu na nierówną rywalizację różnych technologii, są niejasności interpretacyjne (np. modernizacja, pomoc publiczna) i przeniesienie zbyt wielu ryzyk na inwestorów.

Problem stanowią również ciągłe zmiany prawne oraz brak mechanizmów ochrony prawnej inwestorów takich jak: postępowanie odwoławcze oraz kontrola sądowa.

W dalszej części swojego wystąpienia Wojciech Andrzejewski mówił o tym, jakie są główne cele projektowanej nowelizacji. – Po pierwsze usprawnienie systemu aukcyjnego – podział na nowe koszyki aukcyjne, po drugie stworzenie impulsów dla rozwoju technologii wytwarzania z OZE (nowe reguły kumulacji pomocy publicznej) i zmiana systemu wsparcia  (taryfy FIT i FIP) – wyliczył Wojciech Andrzejewski.

Jego zdaniem pozytywnym kierunkiem zmian jest m.in. wprowadzenie w zapisie prawnym definicji „modernizacji”.

– Wśród nowych reguł kumulacji pomocy publicznej wymienić należy określenie wartości pomocy publicznej na poziomie ustawy (nie rozporządzenia) oraz korekta ceny o wartość pomocy inwestycyjnej na etapie sprzedaży, a nie oferty aukcyjnej (wyrównanie konkurencyjności ofert wytwórców, którzy skorzystali z pomocy inwestycyjnej) – mówił Wojciech Andrzejewski.

Jak powiedział Wojciech Andrzejewski wątpliwe są efekty zmian w systemie przed 2020 r. (15 proc. energii OZE).

Klastry energetyczne

Na temat efektywności energetycznej w produkcji i konsumpcji energii mówił Maciej Kopański z Engie Polska.

Z kolei o klastrach energii ich roli i znaczeniu w miksie energetycznym powiedział Arnold Rabiega reprezentujący Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej. – Klaster jest inicjatywą bilansującą regionalny rynek energetyczny  – mówił Arnold Rabiega.

Więcej na temat klastrów energii będzie można usłyszeć na Forum Czystej Energii odbywającym się we wtorek 17 października w Poznaniu.

Rozwój Geotermii Podhalańskiej

Z kolei Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej przedstawił jak kształtuje się rozwój geotermii na przykładzie jego firmy.

– Razem nakłady inwestycyjne poniesione w latach 1998-2016 to 248,5 mln zł – poinformował Wojciech Ignacok.

Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny stanowiący podsumowanie sesji OZE moderował Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Zaproszeni do dyskusji goście rozmawiali o polskim miksie energetycznym w obecnej i dłuższej perspektywie. Wśród panelistów znaleźli się: Maciej Kapalski, Ministerstwo Energii; Wojciech Andrzejewski, kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy;  Bartłomiej Steczowicz, Stowarzyszenie Kongres Magazynowania Energii; Arnold Rabiega, Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej; Maciej Kopański, ENGIE Polska; Wojciech Ignacok, Geotermia Podhalańska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024