Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Papiery sekretarza

Papiery sekretarza
23.07.2007, o godz. 12:01
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Zmiana sposobu powoływania sekretarzy to krok w złym kierunku, uważa większość naszych czytelników. 41 proc. osób, które wzięły udział w naszej sondzie stwierdziło, że przyznanie wójtom prawa powoływania sekretarzy upolityczni kadry urzędu, 20 proc. uznało, że pozycja sekretarza zostanie osłabiona, 7 proc. że pogorszy się organizacja pracy urzędów.
Oczywiście nie zabrakło takich, którzy widzą dobre strony nowej regulacji. Zdaniem 19 proc. badanych możliwość bezpośredniego powoływania przez wójtów sekretarzy usprawni pracę urzędów i pozytywnie wpłynie na jakość świadczonych przez nie usług.
Podobnego zdania jest Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego: – Moim zdaniem jest to zmiana w dobrym kierunku. Przede wszystkim łatwiejsze będzie zarządzanie gminą. Przecież sekretarz jest osobą, która w imieniu burmistrza zarządza urzędem i podległymi służbami. Akurat w tej kwestii jesteśmy doświadczeni. Przez ostatnie 5 lat stanowisko sekretarza naszego urzędu było nieobsadzone (sekretarz był na bezpłatnym urlopie w związku ze sprawowaniem mandatu radnego), a jego obowiązki pełnił zastępca burmistrza.
Kowalski nie podziela także obaw związanych z upolitycznieniem urzędów samorządowych: – Takiego ryzyka nie ma, chociaż znam urzędy, w których kiedyś po wyborach zmieniano trzy czwarte kadr w gminie, co kończyło się źle dla tych jednostek. W dzisiejszych czasach jest inaczej. Samorządy mają spore problemy z pozyskaniem dobrych specjalistów i utrzymaniem młodych, wykształconych ludzi. Krótko mówiąc pozbywanie się doświadczonych pracowników byłoby niezbyt rozsądne.
Jednak zdecydowana większość komentarzy, które nadeszły do redakcji jest krytyczna wobec rządowych propozycji zmian w powoływaniu sekretarzy. Niektórzy czytelnicy, zwłaszcza sekretarze doszli do wniosku, że w świetle obecnych regulacji ustawowych funkcja, którą sprawują jest fikcją.
Takiego zdania jest m.in. Ireneusz Krześnicki, sekretarz Zduńskiej Woli: – Twierdzenie, że sekretarz to osoba odpowiedzialna za organizację pracy urzędu, sprawy kadrowe, procedury administracyjne itd. w świetle obowiązującego prawa jest po prostu bzdurą. Wywodzenie wniosków co do kompetencji sekretarza gminy z samej nazwy stanowiska jest absolutnym nieporozumieniem.
Zdaniem Krześnickeigo przy obecnej strukturze samorządu gminy, bez ustawowego określenia kompetencji i zadań oraz ustalenia relacji w stosunku do wójta, jego zastępców, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, do pracowników urzędu i wreszcie miejsca w procedurze administracyjnej – funkcja sekretarza gminy jest zbędna, a dyskusja na temat sposobu obsadzania tego stanowiska „widma” prowadzi donikąd.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024