W pierwszym półroczu tego roku liczba pasażerów kolei w Polsce przekroczyła 150 mln, czyli najwięcej od dekady. Najnowsze dane podał Urzędu Transportu Kolejowego.

Każdego miesiąca (z wyjątkiem lutego) pociągami podróżowało 25 mln ludzi, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza – mówi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

– Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala skrócić czas i podnieść komfort podróży. Chcemy łączyć Polskę zarówno na kolejowych, jak i drogowych szlakach – dodał szef MIB.

W pierwszej połowie 2017 r. z usług kolei skorzystało 153,32 mln pasażerów. Podobną liczbę zanotowano w pierwszym półroczu 2008 r., w którym to przewieziono ponad 145 mln pasażerów. Dane wskazują ponad 5 proc. wzrost liczby przewiezionych osób rok do roku.

Na tak dobry wynik wpłynęło duże zainteresowanie podróżami dalekobieżnymi, co przełożyło się również na wzrost średniej odległości przejazdu z 66 do 70 km.

Okres wakacyjny dla pasażerów może okazać się jednak trudny. W całej Polsce trwają remonty torowisk, z czego za najbardziej dotkliwe można uznać te na trasie Warszawa-Poznań-Berlin czy Lublin-Warszawa. Utrudnienia cały czas występują też na Śląsku i w okolicach Krakowa. Niedługo ruszą kolejne prace, w tym m.in. na trasie Warszawa-Radom.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj