Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

W Polsce nadal brakuje makulatury dobrej jakości

W Polsce nadal brakuje makulatury dobrej jakości
ms
12.01.2017, o godz. 4:21
czas czytania: około 2 minut
5

Obecnie w Polsce ponad połowa wydzielanego papieru pozyskiwana jest ze zmieszanych odpadów komunalnych, dlatego konieczne jest usprawnienie selektywnej zbiórki tego surowca. To jeden z wniosków, którzy wyciągnęli eksperci podczas spotkania w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Jak powinna wyglądać zbiórka i recykling makulatury? Jak egzekwować obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki tej frakcji odpadów oraz czy informatyzacja systemu sprawozdawczości przyczyni się do rzetelnej ewidencji poziomu recyklingu tego surowca?

Nad tymi i innymi pytaniami, pochylili się eksperci podczas spotkania branżowego, które odbyło się 10 stycznia 2017 r.  w Warszawie.

Chcesz wiedzieć wszystko na temat nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów? Zarejestruj się na konferencję „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” w Warszawie!

Na zaproszenie redakcji kwartalnika „Recykling”, we współpracy z Konkursem o Puchar Recyklingu, w wąskim gronie ekspertów obradowano o recyklingu makulatury – zbiórce, zagospodarowaniu i jej odzysku. Gospodarzem spotkania była już tradycyjnie Krajowa Izba Gospodarcza.

Wartościowa makulatura to tylko ta z selektywnej zbiórki

Odzysk makulatury ma uzasadnienie nie tylko ekonomiczne, wynikające z niższych kosztów pozyskiwania włókien celulozowych w porównaniu do surowca z drewna, ale także ze względów środowiskowych.

– Selektywna zbiórka makulatury jest absolutną koniecznością, bowiem makulatura zebrana w ten sposób cechuje się najlepszą jakością. Taki surowiec jest właśnie pożądany przez przemysł. Obecnie w Polsce ponad połowa wydzielanego papieru to niestety papier pozyskiwany ze strumienia odpadów komunalnych zmieszanych – zauważa Jakub Tyczkowski, prezes zarządu Rekopol Organizacji Odzysku.

Surowiec taki w dużej mierze pochodzi z zabudowy wysokiej. – Skutecznym bodźcem do zmiany zachowania społeczeństwa w tym zakresie jest instrument ekonomiczny – zauważa Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

– Wyjściem z sytuacji może okazać się podwyższenie opłat za zbiórkę odpadów w przypadku niestosowania selektywnego systemu zbiórki. W przypadku zadeklarowania selektywnej zbiórki odpadów przez mieszkańca taką opłatę powinny ponosić przedsiębiorstwa – dodaje.

Informatyzacja uszczelni system

Dużym problemem, z jakim boryka się rynek makulatury to także niesprawny system sprawozdawczości, który przyczynia się do nierzetelnej ewidencji poziomu recyklingu. Jak podkreślali eksperci, skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie informatyzacji systemu.

– Informatyzacja przyczyni się do uszczelnia systemu ewidencji odpadów. Tylko wtedy statystyki dotyczące poziomów odzysku w poszczególnych gminach będą realne. Ważnym aspektem w tym zakresie jest także wprowadzenie jednolitego sposobu segregacji odpadów – zaznaczała Anna Grom, prezes Interseroh Organizacji Odzysku.

Obecnie w gminach funkcjonują różne systemy. Według Anny Grom tylko jednolity system zbiórki może ukazać, w których regionach Polski pojawiają się nieprawidłowości i gdzie należy interweniować. W tym pomocna będzie tworzona Baza Danych o Odpadach (BDO).

Szersza relacje z tego spotkania ukaże się w najnowszym wydaniu kwartalnika „Recykling” (1/2017).

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (5)


Piotr Barczak

Komentarz #2394 dodany 2017-01-12 10:59:01

Witam, Wnioski sluszne zarowno PAna Kawczynskiego jak i Tyczkowskiego. Ale w inro tego artykulu błędnie można odnieść wrażenie iż to opłaty za selektywną zbiórkę powinny się podnieść.: "dlatego konieczne jest usprawnienie selektywnej zbiórki tego surowca, np. poprzez podniesienie za nią opłat." to nie jest zgodne ztym co ma na myśli Pan Kawczyński: " Wyjściem z sytuacji może okazać się podwyższenie opłat za zbiórkę odpadów w przypadku niestosowania selektywnego systemu zbiórki." To za sadnicza roznica. Oczywiscie koniecznym jest wprowadzania i doskonalenie selektywnej zbiorki, m.in poprzed bodźce ekonomiczne. Powinno się minimalizować i wręcz eliminować koncept odpadów zmieszanych. Pozostaną tylko resztkowe (czy nie dedykowane do żadnego z koszy selektywnej zbiórki). Proszę trzymajmy się takiej nomenklatury. Finansowanie selektywnej zbiórki powinno być finansowane w całości z EPR (oprocz biowaste). W ten sposob gmina (mieszkańcy) będzie ponosić koszt tylko kosza resztkowego i biowaste. Z biowaste może częściowo pokryć koszty ze sprzedaży (AD i kompost). Wracając do papieru serdecznie polecam strone projektu H2020 nt ulepszenia selektywnej zbiórki i recyklingu papieru. Będziemy wracali do tego projektu jeszcze dlatego, że skupia się on między innymi na Polsce (kraju z jednym z najmniejszych poziomów selektywnej zbiórki papieru w Europie!). Oto strona projektu: http://impactpaperec.eu/en/home/ z pozdrowieniami, Piotr Barczak PS: w przyszlosci prosze o nie zapominanie o koniecznosci zapewnienia strony społecznej na takich spotkaniach.

Piotr Barczak

Komentarz #2395 dodany 2017-01-12 12:21:48

Piotr Barczak napisał/a:

Witam, Wnioski sluszne zarowno PAna Kawczynskiego jak i Tyczkowskiego. Ale w inro tego artykulu błędnie można odnieść wrażenie iż to opłaty za selektywną zbiórkę powinny się podnieść.: "dlatego konieczne jest...

Dziekuje za poprawke w intro. Jest OK. :)


Łukasz

Komentarz #2396 dodany 2017-01-13 15:18:48

jak makulatura ma być dobrej jakości jak i mnie pracownicy firmy odbierającej odpady wrzucają odpady zmieszane z papierem. Taka segregacja nie ma sensu.

Piotr Barczak

Komentarz #2397 dodany 2017-01-13 15:29:36

Łukasz napisał/a:

jak makulatura ma być dobrej jakości jak i mnie pracownicy firmy odbierającej odpady wrzucają odpady zmieszane z papierem. Taka segregacja nie ma sensu.

Lukasz, Powinienes doniesc na takie niezgodne z prawem dzialanie firmy odbierajacej odpady. Takie dzialanie jest na szkode calego spoleczenstwa, wiec przestanmy z tym typowym dla nas Polakow "kryciem innych". pozdr, Piotr


Jacek

Komentarz #2398 dodany 2017-01-15 01:15:24

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/5486-mpec-palil-makulatura-bez-zezwolenia-najnowsze-slajd-kafelek.html

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024