Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Polska grupa dostarczy 36 tys. ton paliwa z tekstyliów do Cementowni Ożarów

Polska grupa dostarczy 36 tys. ton paliwa z tekstyliów do Cementowni Ożarów
kb
12.01.2017, o godz. 12:49
czas czytania: około 2 minut
0

W Kielcach uruchomiono linię produkcyjną paliwa alternatywnego z tekstyliów. Oprócz wysokiej jakości paliwa, zastosowana technologia pozwali zaoszczędzić ok. 30% energii. Koszt inwestycji to 2,7 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Powstała linia jest efektem podpisanego w grudniu 2015 r. między Vive Textile Recycling i Grupą CRH Ożarów trzyletniego kontraktu na produkcję i dostarczenie paliwa alternatywnego dla cementowni. Umowa będzie obowiązywać do końca czerwca 2019 r. Jej przedmiotem jest produkcja i dostarczanie 12 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie, co w sumie wyniesie 36 tys. ton paliwa.

Jako jedyna firma w Polsce produkujemy paliwo alternatywne z tekstyliów. Jego zaletą są osiągane parametry – wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru oraz niska wilgotność. Oprócz wysokiej jakości paliwa, zastosowana technologia pozwala nam zaoszczędzić ok. 30 proc. energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej wydajności – mówi Bertus Servaas, prezes zarządu Vive Textile Recycling.

Jak wytwarza się paliwo alternatywne z tekstyliów?

Proces przygotowania alternatywnego paliwa polega na przetworzeniu odpadowej odzieży używanej, która po przejściu przez proces sortowania nie znajduje innego zastosowania.

Zanim materiał trafi do produkcji, przechodzi on przez stanowisko kontroli jakości oraz przez detektor metali. Następnie materiał ulega rozdrobnieniu i prasowaniu. Tak przygotowany produkt jest dostarczany do Cementowni Ożarów.

Bardzo ważnym elementem procesu produkcji jest taki dobór mieszaniny tekstyliów, aby otrzymać materiał o wymaganych parametrach. Badania jakości powadzone są zarówno podczas procesu wytwórczego, jak i w cementowni. Wartość opałowa alternatywnego paliwa powinna wynosić ok. 20 MJ/kg, przy wilgotności poniżej 5 proc. i zawartości chloru poniżej 0,4 proc.

Nowy sposób recyklingu tekstyliów

Szacuje się, że w Polsce wytwarza się ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku. Dzięki przetwarzaniu wtórnych odpadów tekstylnych, powstają produkty o wyższej wartości niż sam surowiec. Trend ten nazywa się textile upcycling i pozwala zmniejszyć ilość odpadów i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. W ten sposób „niepotrzebnym” tekstyliom nadaje się nowe życie.

Tekstylia, które nie odpowiadają wymaganiom klientów, zostają przerobione na czyściwo przemysłowe wykorzystywane w budownictwie czy motoryzacji. Ponadto rozwłóknione tekstylia służą do produkcji kompozytu, który jest znakomitą alternatywą dla drewna. Natomiast rozdrobnione tkaniny są przetwarzane na paliwa alternatywne, z kolei zniszczone swetry moherowe służą do produkcji dywanów w Indiach, a ścinki dżinsowe przerabiane są na okładki na książki.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024