Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Polska technologia zrewolucjonizuje oczyszczanie ścieków?

Polska technologia zrewolucjonizuje oczyszczanie ścieków?
Barbara Krawczyk
16.07.2015, o godz. 10:34
czas czytania: około 2 minut
0

Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej stworzył urządzenie o rozmiarach niewielkiej walizki, które służy do neutralizacji niebezpiecznych związków chemicznych i organicznych. To innowacyjne rozwiązanie może służyć m.in. oczyszczalniom ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Opracowana technologia opiera się na popularnej elektrolizie. Wykorzystano w niej dwie elektrody: jedna jest ze stali nierdzewnej, z kolei druga, nanodiamentowa – z domieszką boru. Takie zestawienie elektrod zmniejsza zużycie prądu w czasie elektrolizy i sprawia, że same elektrody są odporne na zanieczyszczenia. W momencie gdy między nimi popłynie prąd, umieszczone w urządzeniu niebezpieczne związki zmineralizują się do produktów podstawowych, np. do dwutlenku węgla. W efekcie następuje utylizacja szkodliwych związków chemicznych oraz niebezpiecznych zanieczyszczeń farmakologicznych oraz przemysłowych. Urządzenie niszczy także materiały biologiczne (np. bakterie) pozostające po badaniach w laboratoriach medycznych. Dużą zaletą tej technologii jest fakt, że nie pozostawia po sobie żadnych półproduktów szkodliwych dla środowiska.

Wydajne i bezpieczne

Obecnie do neutralizacji niebezpiecznych związków chemicznych i organicznych używa się najczęściej promieniowania UV. Ma ono jednak ograniczony zakres działania, bo neutralizuje tylko wąską grupę szkodliwych substancji. Drugą stosowaną metodą jest też elektroliza. Z tym, że w dostępnych na rynku urządzeniach do utylizacji materiałów toksycznych stosowane są inne, droższe elektrody, w której jedna wykonana jest z grafitu lub różnego rodzaju tlenków. Niestety, poza substancjami niebezpiecznymi dokonują one również elektrolizy wody. W rezultacie następuje generacja wodoru i tlenu, co grozi wybuchem.

Zaproponowane przez naukowców innowacyjne urządzenie dokonuje elektrolizy tylko związków niebezpiecznych. Użycie elektrody nanodiamentowej sprawia, iż w czasie elektrolizy nie ulega rozkładowi woda. Cały proces jest nie tylko wydajniejszy (zaproponowany układ elektrod jest w stanie rozłożyć wiele związków), ale też bezpieczniejszy dla użytkowników.

Szerokie możliwości

Ze względu na niewielki rozmiar i możliwość dopasowania urządzenia do konkretnych potrzeb może ono znaleźć zastosowanie nie tylko w przedsiębiorstwach utylizacyjnych czy oczyszczalniach ścisków ale także w laboratoriach medycznych, kosmetycznych, ochrony roślin czy biologicznych oraz wszędzie tam, gdzie możliwości utylizacji substancji toksycznych są ograniczone.

W momencie opracowywania projekt otrzymał wsparcie z „Inkubatora innowacyjności” prowadzonego przez Politechnikę Gdańską.

Urządzenie stworzone przez pracowników z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem dr hab. inż. Roberta Bogdanowicza zostało zgłoszone do opatentowania w krajach Unii Europejskiej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024