Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Polskie oczyszczalnie z powodzeniem wdrażają światowe innowacje

Polskie oczyszczalnie z powodzeniem wdrażają światowe innowacje
Martyna Matuszczak
05.02.2016, o godz. 10:17
czas czytania: około 2 minut
0

Polskie obiekty wod-kan rozwijają się zgodnie ze światowymi trendami, a technologie w nich wykorzystywane są coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Przykłady takich obiektów opisane zostały podczas konferencji „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni”, która odbyła się w dniach 2-3 lutego w Iławie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Prof. Marek Gromiec przedstawił innowacyjną technologię tlenowego granulowanego osadu czynnego Nereda, która po raz pierwszy została wdrożona w Polsce w oczyszczalni „Fregata” w Rykach. Zasada działania technologii, która stosowana jest w Rykach od grudnia, polega na wykorzystaniu i kontrolowaniu warunków, w których biomasa formuje się w postaci granul, a nie kłaczków. Takie aglomeraty pozwalają na uzyskanie symultanicznych warunków beztlenowych, anoksycznych i tlenowych w obrębie granul, co redukuje potrzebę stosowania wielokomorowych reaktorów oraz recyrkulacji.

W obiektach, w których dotąd zastosowano tę technologię stwierdzono znaczącą poprawę stabilności procesu i jakości odpływu (azot ogólny TN<5 mg/l, fosfor ogólny TP<0,3 mg/l) oraz oszczędność w zużyciu energii (30%) w porównaniu do konwencjonalnego procesu osadu czynnego – wymieniał prof. Gromiec.

Ciekawostką są okoliczności narodzin technologii. – Koncepcja procesu powstała podczas Oktoberfest w Monachium, w czasie dyskusji między dwoma profesorami – wyjaśnił profesor.

Nowinkę technologiczną zaprezentowała także Irena Jankowska, która opisała modernizację oczyszczalni ścieków w Jędrychówku. Jest to jedyny obiekt w kraju wykorzystujący technologię fermentacji osadu nadmiernego, która integruje hydrolizę termiczną i fermentację termofilową. – W oczyszczalni wytwarzany jest jedynie osad nadmierny, co zdeterminowało podjęcie decyzji o zastosowaniu tego innowacyjnego rozwiązania. Zrealizowano kompaktowy, trzyetapowy proces fermentacji metanowej osadów ściekowych polegający na tym, że przed termofilową fermentacją metanową (proces w temperaturze 50-55ºC) prowadzi się enzymatyczną i termofilową hydrolizę osadu. Przewidujemy, że termiczna obróbka osadów w temperaturze powyżej 80°C umożliwi zwiększenie ilości biogazu oraz zwiększenie jego kaloryczności – wyjaśniała I. Jankowska. Organizatorzy konferencji umożliwili uczestnikom przyjrzenie się z bliska tej innowacyjnej technologii podczas wyjazdu technicznego do oczyszczalni w Jędrychówku.

Zaproszeni przez firmę Abrys specjaliści związani z eksploatacją obiektów wod-kan debatowali także o wyzwaniach stojących przed eksploratorami, którzy zdecydowali się na rozbudowę i modernizację swoich obiektów, kierunkach rozwoju oczyszczalni ścieków a także podniesieniu efektywności ekonomicznej systemów wod-kan. Uczestnicy opuścili Iławę bogatsi o sporą dawkę wiedzy i nowe doświadczenia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024