Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Prezydent Wrocławia apeluje do ministra środowiska w sprawie jakości powietrza

Prezydent Wrocławia apeluje do ministra środowiska w sprawie jakości powietrza
ml
11.02.2016, o godz. 9:11
czas czytania: około 3 minut
0

Prezydent Wrocławia i prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Rafał Dutkiewicz wystosował pismo do ministra środowiska prof. Jana Szyszko z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmian przepisów prawa, mających wpływ na jakość powietrza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Brak przepisów prawnych

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie mieszkańców miast w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza ponadnormatywne stężenie pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu. Źródłem tych zanieczyszczeń jest przede wszystkim tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni i domowych instalacji grzewczych, a także emisja komunikacyjna. Rosnąca świadomość społeczna dotycząca tych zagrożeń sprawia, że mieszkańcy oczekują od samorządów podjęcia radykalnych i skutecznych działań w tej dziedzinie. Obowiązujące przepisy prawne nie dają niestety władzom samorządowym dostatecznie skutecznych narzędzi wpływania na jakość powietrza – pisze R. Dutkiewicz.

– Jako prezydent Wrocławia i prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich, zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmian przepisów prawa mających wpływ na jakość powietrza – apeluje prezydent Wrocławia.

– Szczególnie pilne wydaje się opracowanie przepisów dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży detalicznej, standardów emisyjnych dla kotłów domowych instalacji grzewczych oraz wprowadzenia narzędzi skutecznej kontroli przestrzegania tych wymogów.

Wprowadzeniu tych regulacji powinny towarzyszyć programy osłonowe dla uboższych mieszkańców, dla których koszt instalacji oraz eksploatacji proekologicznych instalacji grzewczych okaże się zbyt duży. Zmiany winny objąć równocześnie sferę przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz prawa budowlanego w zakresie możliwości określania sposobów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, ze wskazaniem dopuszczalnego sposobu ogrzewania budynków przy eliminacji źródeł grzewczych opalanych paliwem stałym. Niezbędne wydaje się również wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej w miastach, z możliwością wjazdu wyłącznie dla pojazdów spełniających podwyższone normy, w tym elektrycznych i hybrydowych – dodaje.

Czytaj także >>> Smartfony pozwolą ocenić czystość powietrza

Znaczne przekroczenia

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przesłał już pismo do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, w którym zwraca się z prośbą o podjęcie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwały określającej wymagania emisyjne wobec instalacji domowych na terenie aglomeracji wrocławskiej, w których spalane są paliwa stałe.

Opracowanie uchwały uzasadnione jest w szczególności tym, że pomiary jakości powietrza, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, wskazują na występowanie wysokich poziomów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Przekraczane są poziomy dopuszczalne i docelowe pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo (a)pirenu w powietrzu.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że przekroczenia 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 występują głównie w okresie grzewczym, tj. od października do marca. Związane jest to z faktem, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wówczas emisja z indywidualnych kotłów opalanych paliwami stałymi.

Ponadto działania prowadzone przez władze miasta, dotyczące likwidacji niskiej emisji w ramach programu KAWKA – dopłata 70% (maksymalnie 12 tysięcy zł) do wymiany pieca lub kotła opalanego paliwem stałym na ogrzewanie ekologiczne, realizowane w latach 2014-2018 (całkowity koszt dotacji 40 mln zł), nie są wystarczające do spełnienia standardów jakości powietrza.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024