Poznańskie MPK planuje zakup 37 nowych autobusów. Mają one zastąpić najstarsze i najbardziej wysłużone pojazdy. Ofertę w przetargu złożyła tylko jedna firma.

Swoją ofertę w przetargu na zakup 19 autobusów 12-metrowych oraz 18 w wersji przegubowej złożyła jedna firma – Solaris. Nowe pojazdy maja trafić do Poznania na przełomie 2018 i 2019 roku.

Oferta Solarisa opiewająca na blisko 51 mln zł przekracza budżet MPK. – Obecnie rozpatrujemy ofertę pod kątem formalnym i będziemy oczekiwać na złożenie wymaganej prawem dokumentacji – wyjaśnia Jerzy Zalwowski, dyrektor ekonomiczno-finansowy MPK. – Po jej zweryfikowaniu podejmiemy decyzję dotyczącą rozstrzygnięcia postępowania.

Najważniejszym czynnikiem w przetargu jest cena – stanowi 60 proc. punktacji. Za rozbudowane kryteria techniczne oferenci mogą uzyskać 30 proc. Po 5 proc. oceny to warunki gwarancji i gotowość techniczna.

Nowe autobusy mają być ekologiczne oraz niskopodłogowe, tak, by mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne i opiekunowie z wózkami dziecięcymi.

– Po stronie producenta będzie wyposażenie pojazdów w energooszczędne oświetlenie, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED i wewnętrzne tablice informacyjne LCD – zaznacza Marek Grzybowski z MPK Poznań.

– To rozwiązania, które stanowią już u nas standard i powodują, że najważniejsze informacje są widoczne z daleka. Jednocześnie pozwalają obniżyć koszty eksploatacji – dodaje Grzybowski.

Nowością w tych autobusach ma być układ rekuperacji energii hamowania pozwalający na ograniczenie zużycia paliwa.

Oferowane w przetargu Solarisy Urbino 12 i 18 mają być wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring oraz system zliczania pasażerów. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie też czuwać system automatycznego gaszenia pożaru w komorze silnika. Wymianę pasażerską przyspieszą odskokowo rozsuwane drzwi.

– Mamy za sobą największy w historii przetarg na zakup nowych tramwajów, teraz MPK przystępuje do wymiany floty autobusowej, tak by pasażerowie komunikacji publicznej mogli podróżować bezpiecznie i w komfortowych warunkach – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Przekonujemy mieszkańców do pozostawiania samochodów w garażach i korzystania z transportu zbiorowego. A wygodne przemieszczanie się to chyba najlepsza zachęta – dodaje prezydent.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj