Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Reforma gospodarki odpadami

Reforma gospodarki odpadami
09.12.2010, o godz. 12:32
czas czytania: około 2 minut
0

"Energia z odpadów. Rewolucja w gospodarce odpadami w świetle nowej ustawy" - to główny temat konferencji zorganizowanej przez dziennik "Rzeczpospolita", która odbyła się wczoraj w Warszawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Konferencja była okazją do omówienia najważniejszych kwestii związanych gospodarką odpadami w kontekście przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska i zatwierdzonej przez rząd reformy gospodarki odpadami komunalnymi, która daje samorządom nowe kompetencje. – Proponowane przez Ministerstwo Środowiska zmiany systemowe obejmą przede wszystkim działania, które umożliwią gminom przejęcie od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie zbiórki odpadów komunalnych – tłumaczył wiceminister Błaszczyk.

Celem reformy jest objęcie wszystkich mieszkańców systemem zbierania odpadów i zwiększenie poziomu recyclingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie.

Podczas spotkania wiceminister środowiska wziął udział debacie pt. "Odpady – problem czy szansa?" Uczestnicy dyskusji próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ważne jest, aby gmina była właścicielem odpadów. Rozmawiali także o opłacalności takich inwestycji, m.in. o tym jak energia z odpadów może współfinansować gospodarkę odpadami. Poruszono też zagadnienia dotyczące zadań administracji samorządowej w realizacji strategii gospodarki odpadami.

– Składowane obecnie na składowiskach 92,5 proc. odpadów nie daje nam chluby. Nowe rozwiązania systemowe powinny to w krótkim czasie zmienić – mówił Bernard Błaszczyk. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzająca reformę będzie krokiem w kierunku takich zmian w gospodarce odpadami, które w perspektywie następnych lat ułatwią nam osiąganie unijnych norm. To system, który obowiązuje już we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i Węgrami.

W debacie wzięli udział również Radca Ambasady Szwecji Gunnar Haglund, Izabela Van den Bosshe z Fortum Power and Heat Polska i Józef Neterowicz, Ekspert ds. energii odnawialnej Związku Powiatów Polskich. Dalszej części konferencji towarzyszyły indywidualne wystąpienia prelegentów, poświęcone m.in. wzrostowi znaczenia i rozbudowie instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz kwestiom finansowania przedsięwzięć związanych z zagospodarowaniem odpadów.

źródło: mos.gov.pl


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024