Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rewitalizacja Oruni za 22 miliony

Rewitalizacja Oruni za 22 miliony
dom
16.08.2017, o godz. 11:48
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 22 miliony złotych kosztować będzie rewitalizacja gdańskiej Oruni. Pojawią się nowe ławki, ścieżki, oświetlenie i zieleń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Orunia znalazła się na liście czterech obszarów objętych projektami rewitalizacji. W latach 2018-2022 zostanie tutaj zainwestowanych ponad 22 mln złotych, z czego blisko 70 procent to dofinansowanie unijne. Działalność rozpoczął właśnie punkt informacyjny Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Orunian czekają duże zmiany. Poprawi się infrastruktura – zostaną zagospodarowane podwórka i skwery, powstaną nowe ścieżki spacerowe, pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, zostanie zamontowany monitoring i oświetlenie. Prace będą dotyczyć także Rynku Oruńskiego, gdzie m.in. zaplanowano rewaloryzację zieleni oraz remont nawierzchni dróg. W projekcie przewidziano również remonty budynków komunalnych i należących do wspólnot. Ponadto, na potrzeby działań z zakresu usług społecznych, jeden lokal zostanie zmodernizowany, a drugi powstanie na jego zapleczu. Remont przejdzie również oruński ratusz, gdzie swoją siedzibę znajdzie mediateka.

– Przedsięwzięcia przewidziane w projektach rewitalizacji to nie wszystkie działania na Oruni. Jest ich znacznie więcej. Obecnie trwa rewaloryzacja Parku Oruńskiego, jest budowany basen, trwa remont Traktu św. Wojciecha. W przyszłym roku ruszą kolejne remontymówi Paweł Tatarczuk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Średniowieczna Orunia

Orunia leży na granicy Pojezierza Kaszubskiego i Żuław. W średniowieczu przez wieś przebiegał znany trakt kupiecki. Potem obok gospodarstw rolnych zaczęły powstawać zakłady rzemieślnicze i letnie rezydencje gdańskich patrycjuszy. W drugiej połowie XIX wieku przez Orunię poprowadzono linię kolejową, która przedzieliła ją na dwie części, powstawały tam kolejne wytwórnie i browary. Od początku XX wieku obszar zaczął nabierać podmiejskiego charakteru – zbudowano kamienice czynszowe i osiedle domów robotniczych. W 1933 roku Orunia stała się dzielnicą Gdańska.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024