Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Rozwój elektromobilności szansą dla polskiej energetyki

Rozwój elektromobilności szansą dla polskiej energetyki
ml
20.01.2017, o godz. 18:59
czas czytania: około 2 minut
0

Eksperci twierdzą, że zwiększenie liczby samochodów elektrycznych pozwoli między innymi na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie szkodliwych emisji komunikacyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Z raportu Polityki Insight pt. „Cicha rewolucja w energetyce – elektromobilność w Polsce” wynika, ze dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce jest możliwy i stanowi niepowtarzalną okazję do transformacji sektora energetycznego.

Eksperci podkreślają jednak, że ten ambitny projekt wymaga nie tylko inwestycji w konstrukcję samego pojazdu, ale również w rozwój infrastruktury i budowę kompleksowej sieci punktów ładowania.

Ponadto realizacja ambitnych planów umożliwi zmniejszenie uzależnienia od importu ropy naftowej, wpłynie na unowocześnienie sektora energetycznego i ustabilizuje system energetyczny.

– Rozwój elektromobilności może zdecydowanie pomóc polskiej energetyce i umożliwić wprowadzenie do niej nowoczesnych technologii. Milion aut elektrycznych stworzy możliwość lepszego bilansowania systemu, zagospodarowania doliny nocnej i integracji odnawialnych źródeł energii. W dłuższej perspektywie może być też przyczynkiem do upowszechnienia się rewolucyjnych rozwiązań, takich jak magazynowanie energii. Sukces całego projektu jest jednak uzależniony od ścisłego dialogu między administracją centralną, samorządami, biznesem oraz sektorem pozarządowym – podkreśla Krzysztof Bolesta, dyrektor ds. badań PI Research, jeden z autorów raportu.

Eksperci zwracają uwagę na istniejące obecnie bariery w upowszechnieniu pojazdów elektrycz­nych w Polsce. Zakup takiego samochodu jest znacznie droższy niż kupno pojazdu spalinowego, a jego właściciel nie odnosi niemal żadnych korzyści z jego posiadania. Nie może liczyć na wsparcie, ponieważ na względ­nie proste i sprawdzone przez inne kraje meto­dy wspierania rozwoju rynku nie pozwala polskie prawo.

Braku­je również stacji ładowania, co dodatkowo zniechęca potencjalnych kierowców do zakupu. Autorzy raportu rekomendują, jak zmniejszać bariery i umożliwić rozwój elektromobilności.

Autorzy raportu zgadzają się, że w najbliższych latach potrzebne są nowe inwestycje, zmiany legislacyjne oraz wprowadzanie miękkich zachęt. Do osiągnięcia zakładanych celów niezbędne jest również jak najszybsze zinstytucjonalizowanie współpracy między wszystkimi zainteresowanymi podmiotami. Dopiero wtedy milion takich samochodów będzie mógł jeździć po polskich drogach.

Raport „Cicha rewolucja w energetyce – elektromobilność w Polsce” opracowała Polityka Insight Research, partnerami raportu są Fortum oraz Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024