Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Samorządowcy chcą większych limitów dla energetyki

Samorządowcy chcą większych limitów dla energetyki
09.01.2008, o godz. 0:50
czas czytania: około 2 minut
0

Rada Powiatu w Bełchatowie wystosowała list do premiera Donalda Tuska w której domaga się przyznania większych limitów pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. W przeciwnym razie możliwe jest m.in. ograniczenie produkcji energii i zwolnienia tysięcy pracowników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

– Wejście w życie projektu rozporządzenia w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień (KPRU) do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 spowoduje dla BOT Elektrowni Bełchatów oraz BOT Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów katastrofalne skutki – prognozują samorządowcy z Bełchatowa.

W poprzednim okresie rozliczeniowym Elektrownia Bełchatów posiadała pozwolenia na emisję 31,75 mln ton CO2, według projektu, na lata 2008-2012 ma otrzymać pozwolenia na zaledwie nieco ponad 21,25 ml ton.
W liście Rada Powiatu pisze, że drastyczne ograniczenie limitów z 30 do 20 mln ton CO2 rocznie przez okres 5 lat – u największego i najtańszego polskiego wytwórcy energii elektrycznej pociągnie za sobą bardzo znaczne ograniczenie produkcji energii, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym w kontekście pojawiającego się deficytu na krajowe moce wytwórcze. Polsce grozi powrót do czasowych wyłączeń prądu.

Samorządowcy przestrzegają, że projekt Rozporządzenia spowoduje zmniejszenie produkcji energii z 28,5 TWh do 19,6 TWh – czyli o ponad 30 proc. Zmniejszenie zaplanowanych przychodów w konsekwencji może doprowadzić do masowych zwolnień oraz wstrzymania budowy nowego bloku o mocy 858 MW.

Ich zdaniem jest to sytuacja tym bardziej niezrozumiała, że przy planowanym wzroście zapotrzebowania na nowe moce energetyczne istnieje pilna konieczność budowy nowych elektrowni w Polsce.

Radni powiatu w Bełchatowie dodają, że podobne konsekwencje wystąpią po stronie kopalni Bełchatów. W przypadku wejścia wżycie proponowanych limitów w kopalni nastąpi średnioroczny spadek sprzedaży węgla o 9,5 mln ton a w konsekwencji zwolnienia grupowe nawet 5 tys. pracowników oraz wstrzymanie budowy nowej odkrywki w polu Szczerców.

Samorządowcy przekonują, że w bełchatowskim zagłębiu energetycznym produkowany jest najtańszy prąd w Polsce. – Nie widzimy żadnych podstaw do dyskryminacyjnych działań wymierzonych przeciwko najnowocześniejszej elektrowni i kopalni w kraju. Zwracamy się do władz rządowych z apelem o sprawiedliwe traktowanie wszystkich sektorów gospodarki, w tym firm energetycznych ze 100 proc. udziałem kapitału polskiego w przededniu ich debiutu giełdowego. Domagamy się jednakowych zasad dla wszystkich uczestników gry rynkowej i zwiększenia limitów emisyjnych CO2 dla elektrowni Bełchatów w wysokości umożliwiającej realizację założonych celów rozwojowych i zachowania dotychczasowych miejsc pracy w największych firmach województwa łódzkiego – pisze Rada Powiatu.

źródło: wnp.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024