Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Sortownia oddana do użytku

Sortownia oddana do użytku
20.02.2009, o godz. 15:19
czas czytania: około 2 minut
0

W grudniu 2008 roku w Rudnie k/Ostródy została oddana do użytku sortownia odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

EkoFundusz dofinansował przedsięwzięcie dotacją w wysokości 9,25 mln zł (50% kosztów przedsięwzięcia). Dotacja przeznaczona została m.in. na budowę hali sortowni, wykonanie placu pod kompostownię, zakup i montaż linii do segregacji odpadów oraz część urządzeń uzupełniających takich, jak młynek, wózek, ładowarka, rozdrabniarka, jak również pojemniki do selektywnej zbiórki.

Wnioskodawca – Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko" – zajmuje się organizacją systemu zbiórki i segregacji odpadów komunalnych w regionie od 2000 roku. Dotychczas selektywna zbiórka prowadzona była we własnym zakresie przez przedsiębiorstwa komunalne, zajmujące się usługami oczyszczania miast. Zbierane były butelki typu PET, szkło białe i kolorowe oraz makulatura, które jednak zamiast do odzysku trafiały na składowiska.

Obecnie już na drodze selektywnej zbiórki częściowo udaje się wysegregować tzw. „odpady suche” w postaci tworzyw sztucznych, szkła, papieru i metalu. Odpady zmieszane trafiają na linię sortowniczą. Odzyskane surowce kierowane są do prasowania i dalej do sprzedaży, zaś odpady niebezpieczne i problemowe takie jak akumulatory, środki chemiczne są magazynowane i poddawane unieszkodliwianiu przez firmy posiadające odpowiednie uprawnienia. Odpady zielone są kompostowane metodą pryzmową na płycie kompostowej. W ten sposób kompleksowo została uporządkowana gospodarka odpadami w regionie obejmującym 19 gmin w pięciu powiatach. Powstał najnowocześniejszy zakład przeróbki odpadów w województwie warmińsko-mazurskim.

Realizacja projektu umożliwi docelowo łączny odzysk surowców w ilości 9,47 tys. Mg/rok, w tym m.in. 3,2 tys. Mg/rok makulatury, 2,5 tys. Mg/rok szkła, 1,8 tys. Mg/rok tworzyw sztucznych i 1,5 tys. Mg/rok złomu metali. Rocznie w zakładzie sortowaniu poddawane będzie około 35 tys. Mg odpadów.

źródło: EkoFundusz

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024