Do grona miast stawiających na autobusy elektryczne dołączył Sosnowiec. Ostatnio miasto nabyło trzy pojazdy, ale już zapowiada zakup kolejnych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 12 czerwca 2017 r. umowę na dostawę trzech autobusów bateryjnych, które spełniają restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6.

Dodatkowo jeszcze przed końcem czerwca zostanie dostarczona do Sosnowca ostatnia partia nowych Solarisów Urbino 12. W sumie po mieście będzie jeździło 110 tego typu pojazdów.

Autobusy te będą promowały hasło „Czyste niebo nad Zagłębiem!”. – Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pojazdy te są w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, a dzięki temu zapewnią wysoki komfort jazdy. Autobusy wyposażone są w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania.

Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Pojazdy wyposażone są też w klimatyzację, a całość oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wykonana została w technologii LED. Ponadto pojazdy wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach.

Elektryczny Solaris Urbino został najlepszym autobusem miejskim roku 2016 w prestiżowym konkursie „Bus of The Year”. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta i jednocześnie pierwsza w historii tego konkursu nagroda dla pojazdu bateryjnego.

Pierwszym miastem w Polsce, na którego drogi wyjechał Solaris Urbino 12 Electric było Jaworzno.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj