Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

W Krakowie powstał ogród motyli

W Krakowie powstał ogród motyli
jwo/PAP
28.08.2017, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród motyli, czyli skwer z kwiatami i krzewami przyciągającymi te kolorowe owady, powstał na krakowskim Zabłociu. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Otwarcie “kieszonkowego parku” nastąpi 2 września. Skwer znajduje się u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego – poinformowali realizatorzy projektu.

W ramach zagospodarowania skweru o łącznej powierzchni 554 m kw. przewidziana jest infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom: przyciągające je specjalne odmiany kwiatów i krzewów, a także domki dla owadów.

W planach jest również zasadzenie gęstych i rzadkich traw, wśród których ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki.

Zamontowane zostaną ławki, drewniana instalacja ze słowem „motyl” w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru znajdzie się wiśnia ozdobna, obok której umieszczona zostanie tablica informująca o inicjatywie studentów.

Utworzenie nowej przestrzeni zielonej było możliwe dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zorganizowali oni zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali ponad 23 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Projekt współfinansował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Otwarcie ogrodu nieprzypadkowo zaplanowano na początek września. – Będzie to symboliczne zakończenie roku akademickiego i początek kolejnego – powiedział dyrektor krakowskiego ZZM Piotr Kempf.

Jak dodał, swoim zaangażowaniem studenci pokazali wszystkim krakowianom, jak bardzo zieleń łączy. – Liczymy, że takie działania staną się standardem w naszym mieście i skwer “Na rogu Dekerta” będzie pierwszym takim projektem, ale jednym z wielu – wyraził nadzieję dyrektor.

Zabłocie to nadwiślański obszar w dzielnicy Podgórze. Miasto Kraków od lat dąży do rewitalizacji tego poprzemysłowego terenu. To tu działa muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a także Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego, powstają apartamentowce i modne lokale.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024