1 / 11

„Let’s talk about garbage”, czyli „Porozmawiajmy o śmieciach” to tytuł wystawy Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny, którą otworzy profesor Jerzy Buzek 24 kwietnia w Parlamencie Europejskim.

Zeszłoroczna Międzynarodowa Wystawa na Biennale Architektury w Wenecji, zatytułowana Reporting from the Front, przyciągnęła ponad 300 tysięczną publiczność. Było to wydarzenie bez precedensu, gdyż po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji polscy twórcy Hugon Kowalski i Marcin Szczelina brali udział w wystawie głównej. Pokazali swój nietuzinkowy projekt „Let’s talk about garbage”, poruszający problem globalnego konsumpcjonizmu i nadprodukcji odpadów.

Przeczytaj rozmowę z autorami wystawy

Wystawa “Let’s talk about garbage” (Porozmawiajmy o śmieciach), poprzedzona szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu, pragnie zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwościami ich efektywnego wykorzystania. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżyć różne punkty widzenia i tym samym prowokować do zmiany naszego podejścia do śmieci.

Przeczytaj więcej o projekcie

Największe znaczenie ma to, co można odzyskać z odpadów do niedawna będących wyrobami, do produkcji których zużyto cenne surowce. – Na naszej wystawie pokazujemy, jak wydłużyć życie produktu, jak można przyczynić się do zminimalizowania wytwarzania odpadów, a przede wszystkim, jak branża architektoniczna powinna w tym procesie uczestniczyć. Nie chodziło bowiem o pokazanie możliwości architektonicznych, tylko o zadawanie pytań o człowieka, który żyje w określonej przestrzeni – wyjaśnia Marcin Szczelina.

Zobacz zapowiedź wystawy

Biennale w Wenecji było początkiem tournée wystawy Szczeliny i Kowalskiego. Zainteresowanie mediów i architektów, pozytywne opinie krytyków oraz rozgłos w świecie przełożyło się na zaciekawienie europarlamentarzystów. Dlatego od 24 do 28 kwietnia wystawa będzie prezentowana w Parlamencie Europejskim, korespondując w ten sposób z podejmowanymi w tym miejscu decyzjami odnośnie gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Unia wprowadza pewne regulacje, a ta wystawa w przystępny sposób pokazuje światowy problem. Jak dotąd nikt nie wpadł na pomysł, by ten temat przybliżyć odbiorcom w edukacyjno-artystycznej otoczce – komentuje Szczelina.

Wystawę „Let’s talk about garbage” 24 kwietnia otworzy profesor Jerzy Buzek w głównym miejscu ekspozycyjnym Parlamentu Europejskiego. Tym samym twórcy wystawy będą mieli możliwość porozmawiania z politykami o ich społecznej odpowiedzialności w temacie nadprodukcji śmieci.

Zdjęcia z wystawy „Let’s talk about garbage” prezentowanej podczas Biennale Architektury w Wenecji prezentujemy w naszej galerii (powyżej).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

 1. Swietnie. Ciekawa wystawa. Będę na jej otwarciu w Parlamencie i jeśli będzie cościekawego do zraportowania to zdam relację tutaj.
  Ale tymczasem nachodzi mnie myśl.
  Fajnie, wystawe pokazano w Wenecji, w regionie gdzie operuje społka odpadowa Contarina, ktora osiaga najwiesksze w Europie poziomy recyklingu, wprowadza skuteczne metody reducji generowanych odpadwo przy wspoludziale spoleczenstwa, lokalnych przedsiebiorstw i wladz.
  Teraz pokaze sie wystawe w Parlamencie, ktorego poslowie w znakomitej wioekszosci opowiedzieli sie za podniesieniem celow dot.recyklingu, oraz celow dot redukcji generowanych odpadow. nie trzeba ich dalej przekonywac.

  Tymczasem w uwazam, ze taka wystawa powinna byc przprowadzona w Polsce! w kraju z ktorego tworcy wystawy pochodzą. Bo tutaj mamy najwiekszy problem w zmianie mentalnosci ludzi.
  Do tego organizatorem jest Europosel Buzek, ktory nie poparl amitnych celow dotyczacych zwiekszenia recyklingu i prewencji. Z pewnoscia zwrocę na to uwagę na otwarciu.
  z pozdrowieniami,
  Piotr Barczak

Skomentuj