W Poznaniu podpisano list intencyjny co do stworzenia w mieście usług car-sharingowych. – Kiedy system ruszy, poważnie rozważę sprzedaż swojego prywatnego samochodu – zadeklarował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Już wkrótce poznaniacy będą mogli przemieszczać się po mieście samochodami z car-sharingu. Miasto Poznań i firma Cherry Car podpisały list intencyjny w sprawie stworzenia dla mieszkańców takiej usługi.

System będzie działał w oparciu o auta ekologiczne – elektryczne i hybrydowe o niskiej emisji. Jego start przewidziany jest na przełom września i października tego roku.

– Stawiamy na transport zrównoważony, oferując różnego rodzaju alternatywne formy komunikacji. Jedna z nich to car-sharing, czyli wypożyczanie auta na krótki czas, wprost z ulicy, praktycznie bez formalności – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Czytaj także >>> Poznań zachęca mieszkańców do… przesiadek

W Poznaniu systematycznie przybywa aut – obecnie na 1000 mieszkańców przypada ponad 600 zarejestrowanych samochodów osobowych. Jednym z ważniejszych wyzwań dla Poznania jest  to, jak pogodzić wśród mieszkańców chęć posiadania auta z dogodną komunikacją w mieście. Jednym z rozwiązań, które przygotowało miasto jest właśnie car-sharing.

Firma Cherry Car na początek udostępni poznaniakom 200 ekologicznych samochodów. Wynajęcie będzie możliwe przez aplikację. Firma zapowiada, że wraz ze zwiększeniem liczby miejsc do ładowania samochodów współdzielonych, będzie rozwijała system w Poznaniu, stopniowo zastępując pojazdy hybrydowe elektrycznymi. Jednocześnie wraz ze wzrostem zainteresowania usługą flota pojazdów może zostać zwiększona.

By zachęcić poznaniaków do korzystania z car-sharingu, miasto zamierza wprowadzić szereg udogodnień dla użytkowników systemu. Pierwsze decyzje w sprawie zostały podjęte na ostatniej sesji Rady Miasta Poznania.

– Radni zgodzili się w głosowaniu na wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym osoby korzystające z usługi, nie tylko bez problemu zaparkują w centrum miasta, ale również nie będą musiały za postój w Strefie Płatnego Parkowania płacić. Koszty poniesie firma świadcząca usługę car-sharingu – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zachętą i ułatwieniem dla osób korzystających z car-sharingu mają być też przeznaczone dla samochodów Cherry Car miejsca postojowe poza strefą. Zostaną one wyznaczone w pierwszej kolejności tam, gdzie jest największy problem z zaparkowaniem.

Cherry Car zapewnia, że ceny wypożyczenia auta będą konkurencyjne wobec stawek oferowanych przez korporacje taksówkarskie oraz porównywalne z cenami tego typu usług w Polsce.

– Kiedy te samochody już pojawią się na ulicach Poznania, rozważę sprzedaż swojego prywatnego samochodu. Z tych doświadczeń, które mamy z innych miast europejskich, wynika bowiem, że to właśnie taka forma korzystania z samochodu jest najbardziej ekonomiczna oraz przyjazna dla środowiska – podsumował prezydent Jaśkowiak.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj