Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Żurawie opanowują Park Narodowy „Ujście Warty”

Żurawie opanowują Park Narodowy „Ujście Warty”
jwo
08.10.2015, o godz. 8:42
czas czytania: około 2 minut
0

W Parku Narodowym "Ujście Warty" rozbrzmiewa donośnie klangor żurawi. Na wieczornym zlocie w ostatnich dniach naliczono ponad 12 tysięcy osobników tego gatunku. Ten obszar jest ważnym przystankiem dla migrujących ptaków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Mimo suszy żurawie licznie gromadzą się na obszarze tego parku narodowego. Traktują to miejsce głównie jako bezpieczne noclegowisko, z którego o brzasku wyruszają żerować na okoliczne pola i łąki.

– Gromadzące się w naszym parku ptaki mogą pochodzić z pozostałej części Polski oraz północnej i wschodniej Europy. Dzięki obrączkowaniu oraz zakładaniu nadajników satelitarnych możemy lepiej poznać trasy ich wędrówek. Żuraw z założonym nadajnikiem satelitarnym obserwowany 27 września na Łotwie następnego dnia był już na Węgrzech. W ciągu 18 godzin przeleciał 1065 km – powiedział PAP Michał Leszczyński z „Ujście Warty”.

Dodał, że wędrówki ptaków z założonymi nadajnikami satelitarnymi można śledzić za pośrednictwem internetu http://birdmap.5dvision.ee/EN/2015/Autumn/one/

 

Żurawi na terenie Parku jest dużo, ale do rekordowej liczby tych ptaków odnotowanej na początku października 2013 r. jeszcze daleko. Wówczas w „Ujściu Warty” naliczono aż nieco ponad 19 tysięcy żurawi.

 

Nalezą one do wielu gatunków migrujących ptaków, które cyklicznie są monitorowane przez przyrodników “Ujścia Warty”. Ich licznie odbywa się najczęściej o świecie.

 

Jeszcze 10-11 lat temu żurawie mniej licznie występowały jesienią w „Ujściu Warty”. Ich liczba sięgała wówczas 1-2 tys. ptaków.

 

Badania tego gatunku wykazują, że ten pierwotnie płochliwy ptak, gniazdujący na odludnych i dzikich mokradłach, coraz bardziej zbliża się do siedzib człowieka, przystosowując się do nowych warunków. Nie trudno więc obserwować te ptaki np. podczas żerowania na polach, łąkach czy leśnych polanach.

 

Żurawie z reguły odlatują z Polski na przełomie listopada i grudnia, a wracają w końcu lutego, jednak z obserwacji prowadzonych w „Ujściu Warty” wynika, że niektóre osobniki, przy sprzyjających warunkach i dostępności pokarmu, pozostają u nas na zimę. Być może podobnie będzie w tym sezonie migracyjnym, jeśli sprawdzą się prognozy o kolejnej łagodnej zimie.

 

Żuraw to duży ptak występujący w Europie i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,2 metra przy wadze 5-6 kg. Zamieszkuje głównie tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Gnieździ się w środkowej i wschodniej Europie oraz północnej Azji. Europejskie ptaki zimę spędzają na Półwyspie Iberyjskim, a częściowo w przypadku łagodnych zim w zachodniej Europie.

 

PAP – Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024