Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które przeznacza pieniądze do dyspozycji mieszkańców wyłącznie na projekty związane z zielenią.

Na Zielony Budżet Obywatelski miasto przeznaczyło 2 mln zł. Już jesienią rozpocznie się zbieranie wniosków mieszkańców. Realizacja projektów ma się natomiast rozpocząć wiosną. Warunkiem zaakceptowania danego pomysłu jest udział procentowy zieleni w całym zgłoszonym projekcie. Jej stosunek do architektury musi przekraczać 70%.

Nadzorem realizacji budżetu zajmie się Miejski Architekt Zieleni. Oceny merytorycznej projektów dokona powołany zespół ekspertów zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu, który spotka się w tym celu z projektodawcami i zainteresowanymi.

– Tegoroczna akcja ukwiecania Lublina spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, dlatego rozwijając ten projekt ruszamy z kolejnymi działaniami. Sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, w jakiej przestrzeni chcą przebywać, dlatego decyzje w tym zakresie oddajemy w ich ręce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Do tej pory miasto zrealizowało 11 projektów związanych z nasadzeniami w pasach drogowych i zagospodarowaniem zielenią 5 rond. W tym roku w Lublinie ma jeszcze powstać 7 skwerków i zostać nasadzonych 8,5 tys. krzewów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj