Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Akademia H2O startuje we Wrocławiu. To pierwszy kompleksowy program nauki o wodzie w szkołach podstawowych

Akademia H2O startuje we Wrocławiu. To pierwszy kompleksowy program nauki o wodzie w szkołach podstawowych
PU
09.11.2022, o godz. 13:49
czas czytania: około 3 minut
0

Edukacja ekologiczna już od pierwszych klas szkół podstawowych. We Wrocławiu dzieci będą się uczyć szacunku do wody i środowiska równolegle z nauką czytania, pisania i liczenia. Projekt przygotowany przez wrocławskie wodociągi właśnie wchodzi do szkół.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Akademia H2O to odpowiedź na problemy współczesnego świata. Gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak okresy suszy i upałów przeplatane ulewnymi, nagłymi deszczami, czy bezśnieżne zimy, to od kilkunastu lat nasza codzienność.

Komfort w przyszłości

Adaptacja do zmian klimatu stała się koniecznością. Z jednej strony receptą na to są gigantyczne przedsięwzięcia inwestycyjne, które podejmują miasta, ale nie mniej ważna jest nasza świadoma postawa. Edukacja ekologiczna teraz, to komfort życia dla przyszłych pokoleń.

To ważny projekt dla Wrocławia. Dla dzieci, rodziców, dla całych rodzin. Wrocław to nasza wspólna sprawa. Równolegle z nauką czytania, pisania i liczenia chcemy uczyć szacunku do wody i środowiska. Za parę lat zaowocuje to tym, że dla dzieci – jako dorosłych już wrocławian i wrocławianek – tak samo jak naturalne będzie czytanie, oczywiste będzie oszczędzanie wody i picie kranówki. Futurolodzy przewidywali, że przyczyną wielu wojen będzie właśnie dostęp do wody. Zróbmy więc wszystko, by ten scenariusz nigdy się nie spełnił. Nie ma planety B, dlatego wspólnie musimy dbać o tę, na której żyjemy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Odpowiedzialność za środowisko

Projekt przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu skierowany jest do uczniów drugich klas szkół podstawowych i ma za zadanie oswoić ich z otaczającą przyrodą. Wpisuje się w aktualnie wyznaczone przez państwową politykę oświatową kierunki, odnoszące się do wzmocnienia edukacji ekologicznej w szkołach oraz nastawione na rozwijanie w dzieciach postaw odpowiedzialności za środowisko.

Każdego roku edukacja ma nowe priorytety. W tym roku jednym z najważniejszych tematów, który poruszamy we wrocławskich szkołach jest edukacja ekologiczna. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które uruchamia takie zajęcia priorytetowo. Jestem dumny z wrocławskich nauczycieli, którzy są ambasadorami naszych działań. Siedem tysięcy uczniów podstawówek dostanie karty pracy z zadaniami poświęconymi wodzie. Książki zostały przygotowane w trzech wersjach językowych – polskiej, ukraińskiej i angielskiej – to odpowiedź na potrzebę naszych czasów – wyjaśnia Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Świadome podejście do świata

Założeniem projektu Akademia H2O jest wykorzystanie różnorodnych metod pracy z dziećmi. Uczniowie zobaczą filmy edukacyjne, wraz z nauczycielami wykonają doświadczenia, a w objaśnieniu trudnych zagadnień pomogą plansze edukacyjne.

Zależy nam na kształtowaniu świadomego, ekologicznego podejścia do świata, a w szczególności do wody. Uczymy pozytywnych postaw wobec środowiska, a wiemy, że im szybciej tym lepiej. Dlatego właśnie jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy tak kompleksowy program wiedzy o wodzie kierowany do najmłodszych wrocławian i wrocławianek. Zaplanowaliśmy zajęcia dotyczące m.in. oszczędzania wody, zmian klimatycznych, deszczu i retencji. Przybliżymy informacje o tym skąd pochodzi woda dla wrocławian, a nawet jak ta wyjątkowa substancja powstała we wszechświecie. Trzymamy kciuki za wszystkich „studentów” Akademii H2O  – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A.

Nauka przez zabawę

Wrocławskie wodociągi przygotowały autorskie scenariusze zajęć, które ułatwią nauczycielom przekazywanie wiedzy najmłodszym uczniom. Każdy „student” Akademii otrzyma własny zeszyt ćwiczeń. W samych drugich klasach szkół podstawowych we Wrocławiu uczą się dzieci z kilkudziesięciu krajów całego świata, w tym blisko 1000 dzieci z Ukrainy, dlatego karty pracy zostały przygotowane w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Wszystko po to, aby każde dziecko czuło się we Wrocławiu jak w domu. Założeniem projektu jest przeprowadzenie przez nauczyciela 14 zajęć o tematyce związanej z wodą i ekologią. Nauczyciel samodzielnie dostosowuje termin i moment przeprowadzania poszczególnych lekcji do pozostałych – związanych z podstawą programową. Nauczyciele będą rozmawiać z dziećmi o wodzie w kosmosie, suszy, deszczu, oszczędzaniu wody, piciu kranówki, zmianach klimatycznych, czyli tym co bardzo ważne dla świata.

Będzie dużo nauki przez zabawę, ale także wspólnego świętowania. Po drodze czeka na nas Światowy Dzień Wody czy Święto Odry. Wszystko po to, by wspierać dzieci w działaniu, które może zaowocować lepszym jutrem dla naszej planety – gwarantuje Estera Zuzel, kierownik projektu w MPWiK S.A.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, a materiały dydaktyczne można pobrać TUTAJ.

źródło: MPWiK we Wrocławiu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024