Genewskie przedsiębiorstwo transportu miejskiego TPG oraz szwajcarski producent autobusów HESS wprowadzą technologię szybkiego ładowania oraz pokładowego wyposażenia elektrycznego dla 12 w pełni elektrycznych autobusów do obsługi linii łączącej genewskie lotnisko z przedmieściami.

Zamówienie zdobyła firma ABB, która zapewni technologię 15-sekundowego ładowania tego bezemisyjnego transportu publicznego. Rewolucyjna technologia nie wymaga napowietrznych linii i oferuje cichy, bezemisyjny transport zbiorowy jako ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla autobusów z silnikiem diesla. Dzięki elektrycznym autobusom emisja dwutlenku węgla może zmniejszyć się aż o 1000 ton rocznie w porównaniu do dotychczas eksploatowanych autobusów z silnikami wysokoprężnymi.

ABB dostarczy i uruchomi 13 stacji błyskawicznego ładowania wzdłuż trasy autobusu miejskiego, jak również trzy stacje na pętlach autobusowych i cztery w zajezdniach. Będzie to najszybsza na świecie technologia podłączania pojazdu do instalacji błyskawicznego ładowania – podłączenie autobusu do punktu ładowania zajmie niecałą 1 sekundę. Następnie akumulatory będą mogły zostać naładowane w ciągu 15 sekund za pomocą 600-kilowatowego ładunku energii elektrycznej na przystanku. Kolejne, 4-5-minutowe ładowanie na pętli autobusowej umożliwi pełne doładowanie akumulatorów. Innowacyjna technologia została opracowana przez inżynierów ABB w Szwajcarii.

Genewa jest jednym z najważniejszych miast świata, uznawanym za światowe centrum dyplomatyczne i finansowe. To również ośrodek technologii i innowacji, miejsce popularne wśród turystów, które oferuje wysoką jakość życia. Znajdują się tu siedziby międzynarodowych organizacji o globalnym zasięgu, w tym światowe centrale takich instytucji, jak ONZ czy Czerwony Krzyż.

Czytaj więcej

Skomentuj