1 / 5

Jaworska spółdzielnia mieszkaniowa uruchomiła słoneczne elektrownie na dachach swoich budynków, montując 96 paneli o łącznej mocy 24 kW. Również w Legnicy i we Wrocławiu działają podobne instalacje. Na takie inwestycje dla dolnośląskich spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot do podziału jest 25 mln złotych z programu Prosument.

Instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynkach przy ul. Wieniawskiego, Wrocławskiej, Poniatowskiego i Królowej Marysieńki. Dzięki przedsięwzięciu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jaworze zostanie ograniczona emisja gazu cieplarnianego CO2 o ponad 18 ton na rok.

Spółdzielcy zapowiadają montaż następnych 125 paneli na czterech budynkach przy ulicach: Sikorskiego, Witosa i Wrocławskiej.

Wyprodukowana energia elektryczna posłuży do oświetlenia części wspólnych budynków: klatek schodowych, korytarzy i piwnic.

Nadwyżki wytworzonego prądu będą odprowadzane do zewnętrznej sieci energetycznej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na realizację całej inwestycji około 440 tys. złotych. Około 170 tys. złotych w tej kwocie to dotacja, pozostała część jest niskooprocentowaną pożyczką, spłacaną przez 9 lat.

Nowe inwestycje powstały w ramach ogólnopolskiego programu Prosument. Ze środków tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Czytaj więcej

Skomentuj