1 / 16

Jedną z sesji tematycznych Kongresu Envicon Water poświęcono nowoczesnym rozwiązaniom dla sektora wod-kan. Zaprezentowano m.in. unikalne urządzenie wytwarzające energię z wody przepływającej przez sieć czy rewolucyjny projekt mobilnego robota inspekcyjnego (MRI) zaprojektowany przez studentów z Wrocławia.

Panel przygotowany przez redakcję miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” miał miejsce drugiego dnia Kongresu ENVICON Water (11 maja 2016 r.), towarzyszącego tegorocznym Targom WOD-KAN w Bydgoszczy. Jak podkreślają organizatorzy, ideą panelu było pokazanie nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych technologii oraz produktów dedykowanych branży wodociągowo-kanalizacyjnej przez współpracujące z tym sektorem gospodarki firmy. Podczas sesji specjaliści podjęli temat nowych technologii w sferze komunikacji z klientem, zaopatrzenia w wodę a także zarzadzania przedsiębiorstwem komunalnym i siecią wod-kan.

Uczestnicy panelu zatytułowanego „Nowe technologie w branży wod-kan. Woda, ścieki, infrastruktura liniowa” dowiedzieli się m.in., jak skutecznie komunikować się z klientem w przedsiębiorstwie wod-kan oraz na czym polega zasilanie urządzeń sieci wodociągowej za pomocą hydrogeneratorów. Eksperci wyjaśnili także kwestię doboru odpowiedniego oprogramowania do zarządzania siecią wod-kan i przedstawili zalety innowacyjnych systemów wodociągowych z żeliwa sferoidalnego. Duże wrażenie zrobiło pojawienie się mobilnego robota inspekcyjnego (MRI) zaprojektowanego przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Jak zoptymalizować pracę przedsiębiorstwa wod-kan i usprawnić kontakty z klientem wyjaśniał Janusz Siemaszko z firmy Arcus. Zaprezentował nowoczesne urządzenia służące do poprawnego i szybkiego pakowania korespondencji. Oferowane przez niego kopertownice umożliwiają m.in. pełną kontrolę poprawności pakowania przesyłek (także tych o zmiennej ilości kartek), uzupełnianie przesyłek transakcyjnych o materiały marketingowe/informacyjne, gwarantują profesjonalny wygląd wysyłanej korespondencji a także dają możliwość automatycznego tworzenia raportów z wykonanych prac (operator, czas, ilość zapakowanych poprawnie przesyłek). Wszystko to wpływa znacząco na oszczędność czasu na przygotowanie korespondencji do wysyłki.

Jacek Dutkiewicz z firmy Bentley Systems zaprezentował rozwiązania, służące do planowania, projektowania, analizowania i wspomagania podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach wod-kan. Pokazał funkcjonalność oprogramowania WaterGEMS i SewerGEMS, które doskonale nadają się do tych zadań. Systemy proponowane przez firmę Bentley pozwalają lepiej planować i zarządzać infrastrukturą sieciową, wspomagają prace rozwojowe a w konsekwencji prowadzą do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość poznania zalet innowacyjnych systemów wodociągowych z żeliwa sferoidalnego, produkowanych przez firmę PAM Saint-Gobain. Jak podkreślał Arkadiusz Kieda, reprezentujący tę firmę – Nowoczesne rury z żeliwa sferoidalnego posiadają parametry wytrzymałościowe, powłoki ochronne i złącza przewyższające kilka lub nawet kilkadziesiąt razy wymagania stawiane nowobudowanym sieciom wodociągowym. Duże znaczenie ma również fakt, że żeliwo nie zmienia swoich właściwości mechanicznych w czasie (nie starzeje się) i zachowuje początkowe parametry przez cały okres eksploatacji rurociągu.

Na konferencji pojawiło się też unikalne urządzenie wytwarzające energię z wody przepływającej przez miejskie rurociągi, a następnie zasilające urządzenia monitorujące sieć. Hydro Spin, znajdujący się w ofercie firmy Sejcom, stanowi odnawialne źródło energii dla miejskich rejestratorów danych i monitorów czystości wody na całym świecie. Przemysław Ziółkowski, reprezentujący firmę opowiedział o urządzeniu, które wyposażone jest w opatentowaną turbinę wodną kompatybilną z rurociągami wody pitnej. Jak w praktyce sprawdza się to urządzenie opowiedział Marcin Derda, Kierownik Działu Eksploatacji Sieci Wodociągowej Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu.

Na zaproszenie redakcji „Wodociągów-Kanalizacji” konferencję odwiedzili studenci automatyki i robotyki Politechniki Wrocławskiej aby zaprezentować swój projekt mobilnego robota inspekcyjnego (MRI). Zespół młodych konstruktorów reprezentowali Tomasz Zimoch i Dawid Lukosek. Na pomysł opracowania własnego modelu Mobilnego Robota Inspekcyjnego studenci wpadli dwa lata temu, gdy dowiedzieli się, że tego typu profesjonalny sprzęt kosztuje około 130 tys. zł. – Pomyśleliśmy wtedy, że jesteśmy w stanie stworzyć dużo tańsze rozwiązanie – mówił Tomasz Zimoch. Urządzenie może być wykorzystywane m.in. do wyszukiwania awarii, przeprowadzania inspekcji poremontowych i sprawdzania poprawności wykonania rur i nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych. Urządzenie wzbudziło duże zainteresowanie gości konferencyjnych reprezentujących przedsiębiorstwa wod-kan. – Mamy nadzieję, że będziemy też przygotowywać kolejne wersje już na konkretne zamówienie. Tym bardziej, że wiele kwestii możemy dostosować do potrzeb klienta – zapewniali twórcy robota.

Prowadząca obrady Anna Lembicz zakończyła konferencję dziękując uczestnikom za udział w sesji miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” jak i w całym kongresie Envicon Water.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj