1 / 8

O tym, że bezpieczeństwo wodne jest obecnie jednym z głównych wyzwań firm wodociągowych dyskutują eksperci podczas konferencji odbywającej się w Kocierzu w Małopolsce. Na trzydniowe spotkanie (21-23 września 2016 r.) przybyło ponad 120 przedstawicieli sektora wod-kan.

Zachodnią Konferencję Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji organizuje wspólnie sześć firm branżowych – Amiantit, AVK, Blejkan, Fusion, P&T oraz Złote Runo. Spotkanie, które w tym roku odbywa się po raz trzynasty, od kilku lat wspierane jest także przez sprawujące patronat merytoryczny Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Pierwszego dnia obrad przybyli do Kocierzu wodociągowcy dowiedzieli się m.in. jak zagwarantować bezpieczną wodę dla odbiorców, zapobiec skażeniom i atakom terrorystycznym, a także jak zapewnić jej najlepszą jakość. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzieliły się przedsiębiorstwa wodociągowe z całej Polski.

O tym jak ruch demograficzny i związana z nim niepewność danych wpływa na bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę aglomeracji krakowskiej opowiedział Piotr Ziętara, wiceprezes Zarządu Wodociągów Krakowskich. Omówił jak skomplikowane jest planowanie produkcji wodnej biorąc pod uwagę dużą dzienną migrację ludności, ruch turystyczny a także ogromną ilość inwestycji budowlanych, planowanych w Krakowie w przeciągu kilku najbliższych lat.

Dorota Mikołajczyk z PWiK Gdynia przedstawiła system monitoringu jakościowego wody w zbiorczym systemie, który jest elementem zapewnienia bezpieczeństwa wodnego. – Staramy się aby proces monitoringu jakości wody był priorytetowym elementem kontroli świadczonych usług, dostarczając niezbędnej wiedzy o jakości wody i spełnianiu przez nią wymagań określonych w przepisach prawa – mówiła. Dzięki monitoringowi przedsiębiorstwo ma również pewność, że pobierane wody podziemne  utrzymują stabilną jakość, głównie w I i II klasie jakości.

Doświadczenie europejskie w odniesieniu do bezpieczeństwa wody zaprezentowała Klara Ramm-Szatkiewicz, opisując m.in. nad czym obecnie skupia się organizacja EurEau. – Są to np. substancje, nie do końca jeszcze przebadane, takie jak farmaceutyki czy zanieczyszczenia rolnicze. Dążymy do tego aby były one badane u źródła – wyjaśniała. Ostatnio mówi się także dużo o odporności infrastruktury na gwałtowne zjawiska pogodowe a także o niedoborach wody i suszy. Jak tłumaczyła – istotne jest nie tylko zapewnienie wody o odpowiedniej jakości ale i ciągłości jej dostaw w czasach niedoborów.

Sprawna komunikacja to podstawa

Jak ważna jest poprawna komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna firm wodociągowych przekonywał gość specjalny konferencji, prof. Jerzy Bralczyk. Wyeksponował on trzy podstawowe cele mowy, które odnoszą się nie tylko do firm wod-kan ale wszystkich branż: – Mówimy po to żeby przekazać treści, aby być w kontakcie i po to by być wiarygodnym – wyjaśniał. Wszyscy, którzy przemawiają publicznie powinni natomiast pamiętać, o tym jak ważne są w wystąpieniu takie elementy jak intonacja i modulacja głosu, mimika twarzy oraz gesty ciała. Profesor przekonywał także, że komunikat wysyłany do odbiorcy będzie najbardziej wiarygodny jeśli przekażemy go w sposób spontaniczny i naturalny.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj