Australijscy naukowcy znaleźli rozwiązanie problemu zagospodarowania niedopałków papierosów. Posłużą one do produkcji cegieł.

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), australijskiej uczelni wyższej z siedzibą w Melbourne, twierdzą, że cegły, w których składzie znajduje się 1 proc. niedopałków papierosów, mogą zaoszczędzić energię i pomóc rozwiązać globalny problem zagospodarowania tych odpadów.

Problem z niedopałkami polega na tym, że ich biodegradacja trwa wiele lat. Drugim negatywnym czynnikiem jest to, że zawierają one metale ciężkie takie jak arsen, chrom, nikiel i kadm, które mogą przedostać się do gleby i systemów wodnych.

Każdego roku produkowanych jest ok 6 trylionów papierosów, co powoduje wytworzenie ok. 1,2 mln ton odpadów z niedopałów. Według przewidywań naukowców, którzy problem zagospodarowania tego typu odpadów próbują rozwiązać od kilku lat, dane te mają wzrosnąć o ponad 50 procent w 2025 roku. Spowodowane będzie to głównie wzrostem liczby ludności na świecie.

W Australii ludzie palą około 25 do 30 mld filtrowanych papierosów rocznie. Około 7 mld z tych papierosów stanie się niedopałkami. Zespół z RMIT w swoich badaniach wykazał, że dodając zaledwie 1 proc. zawartości niedopałków papierosów do cegieł można zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 58 procent.

Cegły zbudowane z gliny i niedopałków były też lżejsze i miały lepsze właściwości izolacyjne, co oznacza niższe koszty ogrzewania i chłodzenia gospodarstw domowych.

Badania zostały opublikowane w Journal of Waste Management.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj