1 / 5

Zakończyła się długo wyczekiwania przez mieszkańców Gdańska inwestycja – w mieście powstało miejsce, w którym z godnością i należnym szacunkiem właściciele zwierząt domowych będą mogli pożegnać się ze swoimi pupilami.

Na udostępnionym przez miasto terenie powstało nie tylko miejsce pochówku, ale także krematorium dla zwierząt. To pierwsze takie miejsce na Pomorzu.

– Chociaż organizowanie cmentarzy dla zwierząt nie jest zadaniem własnym gminy, podjęliśmy starania, by na terenie naszego miasta – w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców – powstało takie miejsce. I tak, w 2012 r. ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie inwestora, który w Gdańsku urządzi i prowadzi grzebowisko dla zwierząt wraz z krematorium – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

– Nie była to prosta inwestycja. Ale teraz mieszkańcy będą mogli w godny sposób w bardzo dobrych warunkach pożegnać swoich pupili – dodaje dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu Maciej Lorek, obecny podczas pierwszej prezentacji obiektu.

Pełen zakres usług – począwszy od przywiezienia zwierzęcia z domu właściciela dostosowanym do tego autem, poprzez przeprowadzenie kremacji (zastosowana technologia pozwala na całkowicie bezpieczne dla środowiska i otoczenia spopielenie zwłok zwierzęcych), na pochówku pupila skończywszy będzie świadczyć Centrum „Zawsze Razem”.

Czytaj także >>> Pies pogrzebany. Tylko gdzie?

02171210

Ile to kosztuje?

Koszt pochówku zwierzęcia dostosowany będzie do portfela właściciela. Od 99 zł za pochówek ziemny po usługę kremacji indywidualnej z odzyskaniem prochów, która zaczyna się od 690 zł. Cena uzależniona jest od wielkości zwierzęcia. Będzie można też skorzystać z tańszej wersji usługi – w postaci kremacji bez możliwości odzyskania prochów, z pochówkiem w mogile zbiorowej. Dostępnej już za kwotę od 190 zł.

Zagospodarowanie terenu opiera się głównie o dwa kolory – żywą zieleń połączoną z jasnymi płytami nagrobnymi. – Zależy nam na tym, by miejsce to było estetyczne i uporządkowane. Prawie wszystkie nagrobki składają się z równo przyciętych płyt nagrobnych. Będzie też możliwość postawienia swoim pupilom nieco bardziej okazałych pomników – zapowiada inwestor.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj