Ulgi dla pasażerów komunikacji miejskiej, rozszerzony system ITS, nowoczesny tabor miejski i inne udogodnienia czekają na mieszkańców Bydgoszczy.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy posiadają stypendia socjalne mogą poruszać się komunikacją miejską w Bydgoszczy od 1 marca bezpłatnie. Da pozostałych uczniów udostępniono bilet uczniowski. Bilet na 1 miesiąc kosztuje 10 zł, a na cały rok – 100 zł. W takich samych cenach będzie można też nabyć Bilet Bydgoskiego Malucha przeznaczony dla  dzieci w wieku 4 – 7 lat. Dzieci w wieku do 4 lat podróżują za darmo.

Czas remontów

Ponadto w Bydgoszczy realizowanych jest kilkanaście inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury transportu publicznego. Obecnie trwa rozbudowa ul. Grunwaldzkiej, przy której powstanie buspas w kierunku centrum. Trzy kolejne (obecnie powstają projekty) powstaną przy ulicach: Gdańskiej, Wałach Jagiellońskich oraz Kolbego.

Trwa też przetarg na budowę torowiska na ul. Kujawskiej. Tam również planowany jest buspas. Trwają też przygotowania do modernizacji torowisk na ul. Toruńskiej oraz budowy mostu tramwajowego przy ul. Kazimierza Wielkiego, a wiosną rusza rozbudowa pętli Kapuściska.

W bydgoskich tramwajach i autobusach zapłacisz kartą

Miasto zamierza także wprowadzić nowe rozwiązania ułatwiające zakup biletów.
Jesienią we wszystkich bydgoskich autobusach i tramwajach będzie można płacić kartą płatniczą. Ponadto w planach jest wdrożenie biletów czasowych.

Bydgoski samorząd planuje również rozszerzyć system ITS zapewniający m.in. priorytet przejazdu dla tramwajów oraz automatyczny system sterowania zwrotnicami. Pojawią się też elektroniczne tablice informacji pasażerskiej i infokioski.

Cały czas w Bydgoszczy modernizowany jest tabor miejski. Trwa dostawa 21 niskopodłogowych modeli Pesa Swing (6 z nich jest już na torach), a pod koniec lutego na ulicach pojawiło się 10 autobusów Mercedes Conecto. Do końca 2019 r. miasto planuje zakupić dodatkowo 30 elektrobusów.

Czytaj więcej

Skomentuj