1 / 8

Ponad 4 tys. wolontariuszy sprawiło, że z tatrzańskich szlaków ubyło 280 kg odpadów. A wszystko to w ramach odbywającej się 1 i 2 lipca już piątej edycji akcji „Czyste Tatry”.

Mimo niesprzyjającej aury, w góry wyruszyło ponad 4 tys. wolontariuszy zaopatrzonych w gumowe rękawice i worki na śmieci. Ze szlaków zniesionych zostało 280 kg odpadów pozostawionych przez turystów. Tym samym udało się podtrzymać tendencję z ubiegłych edycji – mimo rosnącej liczby uczestników, zebranych odpadów jest coraz mniej.

– To jest niesamowite. Jest nas coraz więcej, a mimo to śmieci znosimy coraz mniej. To tylko świadczy o skuteczności działań, szczególnie w walorze edukacyjnym. Pokazujemy, że można świetnie się bawić, jednocześnie pamiętając o czystości naszych najwspanialszych gór – mówi organizator akcji prezes Zarządu Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.

W stworzonym specjalnie na tę okoliczność miasteczku ulokowanym na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej na uczestników czekało wiele atrakcji, łącznie z biciem rekordu Guinnessa. Przy wsparciu wolontariuszy z Fundacji Bez Tajemnic zebrano i ułożono największy w Polsce wzór z zakrętek od butelek. Wstępne obliczenia wskazują na to, że ustanowiono rekord naszego kraju, a najprawdopodobniej także Guinnessa, choć na oficjalne potwierdzenie organizatorzy muszą poczekać jeszcze kilka tygodni. Organizatorzy już mają doświadczenie w budowaniu wzorów z surowców wtórnych. Podczas ubiegłorocznej (2015) akcji ustanowiono rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek).

Dotychczas, w ramach czterech poprzednich edycji 11,5 tys. wolontariuszy zebrało prawie 4000 kg odpadów pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne.

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj