We Wrocławiu odbyła się konferencja „Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku”. Udział w niej wzięli przedstawiciele 54 dolnośląskich gmin. Uczestnicy rozmawiali m.in. o projekcie uchwały antysmogowej.

Ustawa antysmogowa, która została przyjęta w ubiegłym roku, pozwala samorządom wprowadzenia restrykcyjnych przepisów, które mają polepszać jakość powietrza. Władze województw mogą wprowadzić m.in. zakaz używania pieców węglowych, czy palenia drewnem w kominkach.

– Chcemy uspokoić mieszkańców, że nie planujemy wprowadzenia restrykcyjnych zakazów – podkreślił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Zwracamy jednak uwagę, że nie ma w przepisach żadnych norm dotyczących jakości spalanych paliw, czy certyfikatów dla używanych pieców. Chodzi o to, by to co i w czym palimy było bardziej ekologiczne. A ponadto czekamy na decyzję o odwieszeniu programu „Kawka”. Bez wsparcia rządowego samorządy nie dadzą sobie z tym rady – dodał.

Wtorkowa konferencja jest jedną z form konsultacji nad projektowaną uchwałą antysmogową dla województwa dolnośląskiego. Za jej przyjęciem są 54 gminy. Kolejne są zainteresowane. – To bardzo dobry znak, że o tym problemie rozmawiamy nie tylko w tzw. sezonie grzewczym, ale także latem – podkreśla Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Konsultacje z mieszkańcami Dolnego Śląska nad nową uchwałą antysmogową mają się odbyć do końca tego roku. Według badań aż 45 tys. osób rocznie umiera w naszym kraju z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Czytaj więcej

Skomentuj