1 / 5

W Łodzi zaczęto ostatni etap remontu ul. Gdańskiej. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, iż sadzone tam drzewa mają nietypowe korony uformowane w tzw. palmety – o kształcie przypominającym prostopadłościany.

Trwają ostatnie prace przy przebudowie ul. Gdańskiej w Łodzi. Zyska ona nie tylko całkowicie nową nawierzchnię, ale i niekonwencjonalne zadrzewienie. Obecnie sadzone są drzewa o wysokości pnia 2,5 m, których korony uformowane są w kształt prostopadłościanów. Specjalnie z Holandii do Łodzi przyjechało kilkadziesiąt lip drobnolistnych, których latem korony utworzą zieloną ścianę. Dodatkową zieleń zapewnią klomby, a także ok. 1700 krzewów.

– Nastąpiła historyczna chwila. Pierwszy raz sadzimy drzewa w ramach rewitalizacji centrum Łodzi i od razu są to drzewa bardzo wyjątkowe, bo z koroną formowaną w kształt prostopadłościanu. Wiosną, gdy się zazielenią, mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć ich nietypowy kształt, który w procesie pielęgnacji i przycinania, w kolejnych latach utworzy na ul. Gdańskiej prawdziwie zielony pasaż – zapowiada Justyna Krakowiak, naczelnik Wydziału Architektury i Zieleni Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Jest to pierwsza tego typu realizacja w mieście, ale Zarząd Inwestycji Miejskich planuje kolejne, zaś drzewa z formowaną koroną mają stać się standardem w inwestycjach realizowanych w ramach rewitalizacji obszarowej miasta. Rośliny takie posadzone zostaną m.in. w ramach przebudowy ul. Sienkiewicza – na odcinku od al. Piłsudskiego do ul. Traugutta.

Planowany termin zakończenia przebudowy ul. Gdańskiej to grudzień tego roku. Oprócz oryginalnych drzew w ramach inwestycji pojawią się także elementy małej architektury: ławki, stojaki na rowery oraz stylizowane latarnie, a ulica stanie się bardziej przyjazna mieszkańcom.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj