1 / 5

Jakim procesom poddawana jest zużyta woda? Zainteresowani odpowiedzią mogą się tego dowiedzieć w ramach projektu „Otwarta Oczyszczalnia”, dzięki któremu będzie można bezpłatnie odwiedzić oczyszczalnię ścieków w Gdańsku. Właśnie ruszyła jego druga edycja.

“Otwarta Oczyszczalnia” to wspólna inicjatywa Miasta Gdańska, Saur Neptun Gdańsk i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. W wybraną sobotę danego letniego miesiąca Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód zostanie otwarta dla zwiedzających. Każdy mieszkaniec Gdańska lub mieszkaniec innego miasta, którego interesuje tematyka oczyszczania ścieków, może już dziś zapisać się na specjalnie przygotowaną wizytę. Organizatorzy stworzyli w tym celu dedykowaną stronę internetową www.otwartaoczyszczalnia.pl. Strona umożliwia nie tylko zapisy na najbliższy termin zwiedzania, ale można na niej znaleźć również cały harmonogram wizyt w 2016 roku oraz wiele ciekawych informacji i materiałów multimedialnych na temat gdańskiej oczyszczalni.

W 2016 r. odbędzie się już druga edycja projektu “Otwarta Oczyszczalnia”. W zeszłym roku zdobył on sympatię mieszkańców Gdańska i okolic. – Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli możliwość odwiedzania ważnych obiektów przemysłowych Gdańska. Oczyszczalnia ścieków jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania miasta. Gdański obiekt przeszedł w ostatnich latach szereg modernizacji, dzięki czemu ścieki odprowadzane do Zatoki Gdańskiej charakteryzują się wysokim stopniem czystości, a gdańskie kąpieliska odzyskały swoją funkcję – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W Gdańsku do miejskiej sieci kanalizacyjnej włączonych jest 98,8% nieruchomości. Wszystkie ścieki kierowane są do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. Oczyszczalnia została wybudowana w 1976 roku, początkowo jako wyłącznie mechaniczna. W kolejnych latach była kilkukrotnie modernizowana w celu poprawy skuteczności procesu oczyszczania ścieków (m.in. proces został wzbogacony o kolejne stopnie oczyszczania, w tym biologiczny). Na jej terenie znajduje się także nowoczesna instalacja odzysku energii.

Kiedy można zwiedzać oczyszczalnię?

Terminy zwiedzania w 2016 roku to 25 czerwca, 16 lipca i 20 sierpnia.

Jak zapisać się na wizytę?

Wystarczy wejść na stronę internetową www.otwartaoczyszczalnia.pl i wybrać dogodną dla siebie godzinę wizyty. Dostępne są dwie opcje: godz. 10.00 i 11.30.

Kto może wziąć udział?

Zwiedzać obiekt mogą osoby powyżej 12. roku życia. Zwiedzanie odbywa się grupach od 10 do 30 osób.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj