Organizacja odzysku Rekopol 11 maja organizuje “Dzień bez śmiecenia” – specjalną akcję ekologiczną, podczas której zachęca przedsiębiorstwa, samorządy, gminy i pojedynczych obywateli m.in. do ograniczenia produkowanych odpadów czy oszczędzania wody.

“Dzień bez śmiecenia” (World Non-Waste Day) to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez Pro Europe (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol.

Dlaczego 11 maja?

Ekorozwój Kraków 300 x 250

11 maja to dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62 – w dniu 11 maja 2001 roku Sejm Polski przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, obecnie zmienionych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadach opakowaniowych.

Co możemy zrobić z naszych odpadów?

Na przykład z 35 poddanych recyklingowi butelek PET można wyprodukować bluzę polarową.

Odpady szklane mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane. Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy. Przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii o 25-32%, a wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97% oraz ograniczyć emisję CO2 o 300 kg.

Opakowania wielomateriałowe, popularne do soków i mleka, to materiał, który również nadaje się do recyklingu. Z masy celulozowej uzyskanej z jednego drzewa można wyprodukować aż 12 000 jednolitrowych kartonów, z których w procesie recyklingu otrzymamy ponad 300 kg masy celulozowej do ponownego wykorzystania przy produkcji artykułów papierowych.

Akcji towarzyszy szereg działań wspierających zorganizowanych przez partnerów firmy Rekopol, np. pikniki, warsztaty, konkursy ekologiczne. Więcej informacji można uzyskać na stronie dzienbezsmiecenia.pl oraz na stronie akcji w serwisie Facebook.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj