W Rudzie Śląskiej powstanie strefa przemysłowa, której elementem będzie Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO) – ekologiczne, bezpieczne i wydajne źródło energii.

Stworzenie innowacyjnej strefy przemysłowej na nieużytkach leżących wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ), pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem w Rudzie Śląskiej planują Grupa Eneris wraz z firmą Drogopol. Kluczowym elementem odróżniającym ten obszar od typowych stref ekonomicznych będzie Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO) – ekologiczne, bezpieczne i wydajne źródło energii.

– Naszym celem jest odzyskanie terenu leżącego od dziesiątek lat odłogiem i przeznaczenie go na zupełnie nowe rodzaje wyspecjalizowanego biznesu. Dzięki stworzeniu źródła dostarczającego równocześnie energię cieplną i elektryczną oraz chłód, mogą tu zostać zlokalizowane zaawansowane technologicznie firmy, takie jak centra przetwarzania danych mówi Grzegorz Maj, członek zarządu Eneris – W pobliżu ECO mogą również powstać np. chłodnie spożywcze, zakłady przemysłowe oraz centra logistyczne.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Źródło czystej energii

Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO) to elektrociepłownia pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie w tzw. trigeneracji energii elektrycznej, ciepła i chłodu na bazie paliwa odnawialnego pochodzącego z odpadów resztkowych i osadów. Do nowych terenów inwestycyjnych będzie prowadził specjalnie zaprojektowany zjazd z DTŚ, umożliwiający prowadzenie ruchu bez utrudnień dla mieszkańców. Projekt obiektu zakłada nawiązania do regionalnej architektury oraz wykorzystanie elementów przyrody, takich jak ogrody wertykalne czy dachowe. – Już teraz zapraszamy do współpracy wszystkich przedsiębiorców, dla których jest ważna dobra lokalizacja, sąsiedztwo oraz bezpieczne źródło energii. – mówi Grzegorz Maj, członek zarządu Eneris.

Produkcja energii elektrycznej w ECO będzie na poziomie 82 500 MWh/r (netto), produkcja ciepła do sieci to 750 000 GJ/r, a wydajność instalacji będzie wynosiła 180 tys.t/rok. Co ważne, do ECO Ruda Śląska będą przyjmowane odpady o kodach 19 08 05 i 19 12 12.

Krok po kroku

Inwestycja, której centrum jest ECO, będzie oznaczać blisko 1,3 mln zł rocznych wpływów do kasy miejskiej z tytułu podatków. Przedsięwzięcie było przedmiotem dyskusji 9 maja podczas posiedzenia połączonych komisji: Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta Ruda Śląska, natomiast w kolejnych miesiącach inwestorzy będą prowadzić dialog z mieszkańcami. Pierwszy krok to spotkanie informacyjne, w trakcie którego wszyscy zainteresowani zapoznają się ze szczegółami przedsięwzięcia oraz wyjaśnią ewentualne niejasności. Kolejne kroki to uruchomienie strony internetowej oraz punktu konsultacyjnego, w którym pracownicy firmy Eneris będą informować o inwestycji.

– Planujemy również zaprosić mieszkańców Rudy Śląskiej do Lokalnego Forum Dialogu, którego zadaniem będzie wypracowanie dokładnej formy zagospodarowania terenu towarzyszącego inwestycji. Wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy Rudy Śląskiej najlepiej wiedzą, jak powinien być wykorzystany fragment terenu: czy na miejsce rodzinnych spotkań przy grillu, czy na plac zabaw, czy obiekt sportowy – mówi Grzegorz Maj, członek zarządu Eneris.

Pierwsze prace rozpoczną się według harmonogramu w marcu 2017 r. Do tego czasu powstanie zjazd z DTŚ oraz zostanie wykonana niwelacja terenu. Następnie rozpocznie się budowa elektrociepłowni ECO. Pierwsze ciepło, energia i chłód będzie do dyspozycji inwestorów i odbiorców w sezonie 2019/2020.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj