1 / 5

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe zamontowała na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej aż 153 panele fotowoltaiczne. Instalacja o mocy blisko 40 kW powstała dzięki dofinansowaniu z programu Prosument.

Inwestycję zrealizowano przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w wysokości około 240 tys. złotych, w tym około 40 proc. jest bezzwrotną dotacją, a pozostała część to niskooprocentowana pożyczka (spłacana przez 9 lat). Energia elektryczna posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku m.in. korytarzy, wind czy maszynowni.

Nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci. – Planujemy, że nakłady poniesione na inwestycję zwrócą się po około 6 latach. Już w następnym roku mieszkańcy zapłacą niższe rachunki za energię elektryczną, a po spłacie pożyczki ta opłata może być symboliczna – powiedział Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe. Instalacja na wieżowcu ma charakter pilotażowy.

Inwestycje w przyszłość

Spółdzielnia planuje budowę elektrowni słonecznych także na 13 następnych budynkach przy ulicach m.in.: Zielińskiego, Swobodnej i Studziennej. Zostanie tam zamontowanych 1750 paneli słonecznych. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść 454 kW. Dzięki tym inwestycjom ograniczona zostanie roczna emisja CO2 o około 360 ton na rok. Całkowity koszt instalacji został oszacowany na około 2,7 mln złotych. Spółdzielcy złożyli wniosek o dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach programu Prosument na dotację w wysokości ponad miliona złotych oraz preferencyjnej pożyczki w wysokości 1,6 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia kolejnych słonecznych elektrowni to druga połowa 2016 roku.

Czytaj więcej

Skomentuj