Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Energooszczędne budownictwo może się opłacać

Energooszczędne budownictwo może się opłacać
18.02.2008, o godz. 17:14
czas czytania: około 2 minut
0

Jeden z warszawskich deweloperów zdecydował się na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań budowlanych. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwolą zaoszczędzić do 20% zużycia energii w skali roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Energooszczędność budynków osiedlu Klonowa Aleja na Targówku, budowanych przez Orco Property Group, wynika między innymi z podwyższonej izolacyjności ścian i dachów. Podczas gdy Polska norma budowlana przewiduje izolację cieplną ścian zewnętrznych o minimalnej grubości 10 cm, na Klonowej Alei zastosowano dwukrotnie większą izolację o grubości 20cm. Podobnie w przypadku dachów: zdecydowano się na zwiększenie izolacji z zazwyczaj stosowanej 20cm grubości aż do 35 cm grubości, co znacznie polepszy charakterystykę energetyczną budynków.

Innym elementem mającym istotny wpływ na zużycie energii w budynkach jest odpowiednio dobrana, wysoka izolacyjność cieplna okien i drzwi, która dodatkowo spełnia funkcję lepszego tłumienia hałasu. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów w budynkach na osiedlu Klonowa Aleja będzie wynosił 0,2 W/m2/K, gdzie normy budowlane dopuszczają współczynnik o wartości 0,35 W/m2/K w przypadku mieszkań projektowanych zgodnie z minimalnymi wymaganiami norm budowlanych.

Największą innowacją budowlaną projektu na Targówku są kolektory słoneczne zamontowane na dachach budynków w ilości 133 sztuk o łącznej powierzchni 306 m2. Kolektory te pozwolą zaoszczędzić 514 GJ energii w skali roku, czyli aż do 35% ciepłej wody użytkowej zapotrzebowania dla wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy osiedla dzięki  kolektorom  będą uczestniczyć w faktycznym procesie mniejszej emisji CO2 o 96 ton rocznie.

Energooszczędne innowacje budowlane zastosowane w kompleksie Klonowa Aleja są również opłacalne z punktu widzenia długoterminowej inwestycji w nieruchomości, chociażby ze względu na Ustawę o certyfikatach energetycznych mającą wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

– Tak jak w przypadku motoryzacji rosnące ceny paliw przesunęły kryterium wyboru samochodu z ceny zakupu w stronę kosztów eksploatacji, tak rosnące ceny energii na świecie, prawdopodobnie zmienią kryterium wyboru mieszkań z jednorazowej ceny zakupu na koszt użytkowania lokalu i tempo zwrotu kosztów inwestycji – przekonuje Douglas J. Noble, Dyrektor Orco Property Group w Polsce.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024