Europejskie dyrektywy dotyczące gospodarki odpadami powinny być zaostrzone, m.in. przez wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów – wynika z raportu przygotowanego dla Parlamentu Europejskiego. To wyraźny sygnał, że Europa będzie zmierzała w kierunku circular economy.

Opublikowany w czwartek wstępny raport europosłanki Simony Bonafe docelowo ma być stanowiskiem Europarlamentu, w którym zawarte zostaną wskazówki co do tego, w jakim kierunku zmienione powinny zostać dyrektywy dotyczące gospodarki odpadami (odpadowa, opakowaniowa i składowiskowa), aby wpisać się z ideę circular economy. Zmianami tych przepisów Europarlament zajmie się na początku 2017 r.

Jakie sugestie zawiera raport? Jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu odpadów postuluje się redukcję ilości odpadów żywnościowych do 2030 r. o połowę. O 50 proc. ma też być zredukowana ilość odpadów w morzach. Przepisy mają też zniechęcać do używania produktów jednorazowych typu sztućce, etc., a wspierać procesy naprawy różnych sprzętów i przedmiotów. Ponadto dyrektywa dotycząca ekoprojektowania miałaby objąć jak największą grupę produktów, w tym m.in. materiały budowlane.

Kolejny istotny aspekt to obowiązkowa selektywna zbiórka odpadów w podziale nie tylko na cztery podstawowe frakcje (papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło), ale i obejmująca drewno, tekstylia i bioodpady. Zaostrzony miałby być także zakaz składowania i spalania wyżej wymienionych odpadów.

Na jeszcze wyższy poziom niż planowano wcześniej mają być wzniesione cele dotyczące recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów – do 70 proc. (a w przypadku odpadów opakowaniowych nawet 80 proc.), oraz kompostowania 65 proc. odpadów zielonych od 2025 r.

W ocenie Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB), raport pokazuje, że tempo w jakim Europa ma zmierzać w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym znacząco wzrosło. – Podniesienie ambitnych celów dotyczących circular economy w Europie jest niezbędne – komentuje Piotr Barczak z EEB. – Szczególnie ważnym krokiem w tę stronę będą wzmożone działania w celu zapobiegania powstawaniu odpadów, podniesienie celów dotyczących recyklingu, czy ściślejszej selektywnej zbiórki – dodaje.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

7 Komentarze

 1.  Zatem koniecznie bio – tym bardziej że mamy już parę zakładów i Polsce z dobrymi kompostowniami i instalacji fermentacji a muszą one chodzić na odpadzie zmieszanym (bio z zanieczyszczeniami 0-80mm) i po przeróbce to do niczego się nie nadaje, fermentacja daje mało metanu, kompostowanie tylko stabilizuje odpad, i to też nie wiadomo na jak długo….

 2. Ja również jestem za selektywną zbiórką bio mając na myśli tu oczywiście odpady żywnościowe z domostw. Za dużo tego materiału trafia na instalacje i jest powodem nieprzyjemnych zapachów – a można byłoby odzyskać i metan i uzyskać wartościowy kompost. Obecnie bio stabilizowane czy też nie, i tak trafiają na składowisko.
   Rozdrabnianie się w selektywną zbiórkę jeszcze tekstyliów i drewna jest nieporozumieniem. Selektywnie już zbieramy tekstylia w kremowe pojemniczki, system wymaga poprawy. Drewno ? Stare meble i tak się wystawia albo zawozi do pszoków ? Jakie to my drewno mamy w komunalce ? wykałaczki i patyczki z grillowania boczku, i po lodach

 3. A czy to ważne co Europa sobie ustala?
  My pod światłym przywództwem naszego nieomylnego prezeska JK oraz jego wiernej służki BS wyjdziemy z Europy. A nawet jak nie wyjdziemy to nikt, powtarzam nikt z Europy nie będzie się nam wtrącał w nasze Polskie sprawy.
  AMEN

  • POlecam lód na głowę… Jaki to ma związek z moim postem? Merytoryki brak… Klasyczne pieniactwo… Powtarzam po co rozdzielać metale od tworzyw… Ile jest drewna w odpadach komunalnych? Mało! Po co je wydzielać

   • jako ze definija komunalnych znacznie rozszerzy sie takze na pochodzace z ze zrodel komercyjnych, to znaczy ze beda znaczne ilosci skrzynek. Chodzi takze o meble i odpady po konstukcujne.

 4. Niech UE zacznie w komunijatach pisać precyzyjnie, mamy w UE taki kod odpadów jak ŻYWNOŚCIOWE? Nie sądzę… Druga sprawa, zbieranie tylu frakcji osobno jest szaleństwem. Wystarczy papier, razem tworzywa i metale,.szkło i bio. I tak trzeba to będzie doczyscic!

  • NAlezy oddzielac bio. kropka.
   Co do zywnosciowych to chodiz tu jasno o prewnecje ich powstawania. czyli o to aby supermarkety/ hotele i resuauracje byly zobligowane do wyczerpania wszystkihc innych mozliwosci uzycia zywnosci, zanim je wrzuca do kosza. chodzi np o przekazanie do bankow zywnosci.

Skomentuj