Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Europarlament sprzeciwia się interwencji

Europarlament sprzeciwia się interwencji
24.04.2013, o godz. 12:50
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski sprzeciwił się zamrożeniu sprzedaży części uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, co mogłoby doprowadzić do wzrostu ich wartości rynkowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Większość posłów uznała, że ingerencja w podaż udziałów mogłaby podważyć zaufanie do całego systemu handlu emisjami (ETS). W odrębnym głosowaniu posłowie zgodzili się na czasowe wyłączenie z ETS lotów międzykontynentalnych.

Wniosek wprowadzający zamrożenie sprzedaży części uprawnień do emisji gazów cieplarnianych został odrzucony niewielką przewagą głosów (334 za jego odrzuceniem, przy 315 przeciwnych i 63 wstrzymujących się). Wniosek trafi teraz ponownie do parlamentarnej komisji ochrony środowiska naturalnego.

Posłowie sprzeciwili się głębszej reformie ETS w obawie przed podważeniem zaufania do systemu, które mogłaby spowodować ingerencja w rynek handlu uprawnieniami do emisji. Niektórzy uważali, że wzrost cen węgla osłabiłby konkurencyjność europejskiego przemysłu i wpłynął negatywnie na sytuację gospodarstw domowych.

Zwolennicy ingerencji argumentowali, że zawyżona ilość uprawnień do emisji musi zostać skorygowana, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie systemu. Wzrost ceny węgla przyczyniłby się do szybszego przekształcenia unijnej gospodarki w bardziej ekologiczną poprzez zwiększenie inwestycji i innowacyjności oraz do wymiany przemysłowej miedzy unijnym rynkiem węgla i innymi obszarami.   

"Z żalem przyjmuje wynik dzisiejszego głosowania, to początek repatriacji polityki klimatycznej" – powiedział sprawozdawca Matthias Groote (S&D, DE). "Taka polityka to woda na młyn przeciwników walki z globalnym ociepleniem. Odrzucenie tej propozycji osłabi system handlu emisjami i zagrozi celom klimatycznym UE", dodał.

Parlament poparł natomiast porozumienie z Radą w sprawie tymczasowego wyłączenia z ETS lotów międzykontynentalnych, które ułatwi osiągnięcie szybszego porozumienia w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

"Od 1990 roku emisje sektora lotniczego uległy podwojeniu i cały czas rosną. Zastrzeżenia krajów pozaeuropejskich dotyczące objęcia ich systemem ETS nie znajdują podstaw. Wstrzymujemy włączenie lotnictwa do systemu, aby umożliwić porozumienie w ramach ICAO, ale nie utrzymamy tej derogacji dłużej niż przez rok", powiedział sprawozdawca Peter Liese (PPE, DE).

****

ETS (Europejski System Handlu Emisjami), wprowadzony w 2005 roku, ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że do 2020 roku emisje zanieczyszczeń pochodzące z sektorów przemysłu objętych systemem będą niższe o 21% w porównaniu z rokiem 2005.

W ramach ETS przedsiębiorstwa otrzymują lub zakupują uprawnienia do emisji licytowane przez państwa członkowskie. Jedno świadectwo daje prawo do wyemitowania jednej tony dwutlenku węgla. Przedsiębiorstwa mogą odsprzedawać niewykorzystane prawa do emisji. Ograniczanie podaży kredytów sprawi, że ich wartość rynkowa wzrośnie nagradzając tym samym przedsiębiorstwa, które inwestują w wynajdowanie innowacyjnych sposobów na walkę z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024